هر روز!
هر روز!

» سوالات بانوان در رابطه با سلامت و زیبایی سوالات

» سوالات بانوان در رابطه با سلامت و زیبایی سوالات

» سوالات بانوان در رابطه با سلامت و زیبایی
سوالات بانوان در رابطه با سلامت و زیبایی

» سوالات بانوان در رابطه با سلامت و زیبایی : » سوالات بانوان در رابطه با سلامت و زیبایی
: » سوالات بانوان در رابطه با سلامت و زیبایی


به گزارش : سلامت نعمت بزرگی است؛ نعمتی که معمولا وقتی بیمار می‎شویم، تازه قدر آن را می‏دانیم و سعی می‏کنیم هر طوری شده، دوباره سلامت و تندرستی‎مان را به دست آوریم. بررسی‎ها نشان داده است که خانم‎‏ها بیشتر از آقایان به سلامت‎شان اهمیت می‏دهند و حتی وقتی که بیمار نیستند دوست دارند اطلاعات‎شان را درباره بیماری ها و سبک زندگی سالم افزایش دهند تا از بروز بیماری در آینده پیشگیری کنند. آنچه در صفحات «پرونده» این هفته می خوانید، مجموعه‏ای است از پرسش‎های رایج درباره سلامت که به زبان ساده به آنها پاسخ داده شده است. «پرونده» را بخوانید؛ شاید شما هم پاسخ پرسش تان را بگیرید….
    ● ۹ پرسش رایج درباره ورزش و فعالیت بدنی
    ۱) اگر بخواهم روزی ۲۰ دقیقه ورزش کنم، چه ورزشی بهتر است؟
کاری که به طور روزمره می توانید انجام دهید، تمرینات قدرتی و تقویتی برای قلب است. شما می توانید به تناوب ۲ دقیقه پیاده روی کنید، در جا بزنید، از پله بالا بروید و یک دقیقه برای افزایش توان عضلانی و تقویت ریه ها بدن تان را به طرف بالا بکشید. چنین تمریناتی می تواند تا ۲ برابر سبب سوختن چربی های بدن شود.
    ۲) آیا یک ساعت پیاده روی نرم هم ورزش محسوب می شود؟
هر گونه فعالیت ورزشی، حتی کمتر از ۱۰ دقیقه، بهتر از بی تحرکی است. در برخی موارد، در حدود ۴ تا ۵ کیلومتر پیاده روی آهسته می تواند حساسیت به انسولین را در بدن بهبود بخشیده، انرژی را افزایش دهد و استرس را کم کرده و فشارخون بالا را پایین آورد اما اگر هدف شما کاهش وزن است، نتیجه بستگی به وضعیت شما دارد. اگر دچار اضافه وزن زیادی هستید، پیاده روی تفریحی در اغلب روزهای هفته تنها کمی به کاهش وزن شما کمک می کند اما پس از مدتی بدن شما با این میزان فعالیت سازگاری پیدا می کند و لازم است برای ادامه روند کاهش وزن بیشتر تلاش کنید.
    ۳) من یوگا و تمرینات آرام بخش انجام می دهم؛ آیا لازم است وزنه هم بلند کنم؟
یوگا و تمرینات آرامش بخش راهی خوب اما سنتی برای انجام ورزش های کششی و تقویت کننده عضلات است و برای عضلات موثرتر از بلند کردن وزنه است. اما این ورزش ها برای افزایش ساخت توده عضلانی و استخوانی پیشنهاد نمی شود. برای زنان بالای ۴۰ سال این ورزش ها مفید است. ترکیب این ورزش ها به صورت تمرینات قدرتی کم در انتهای یوگا یا تمرینات آرامش بخش به مدت ۲ تا ۳ بار در هفته به مدت ۱۰ هفته برای همه بدن خوب است.
    ۴) آیا وقتی به اندازه ۵/۱ کیلومتر پیاده روی می کنیم، همان قدر کالری می سوزانیم که با دویدن در این مسافت، کالری سوزی می کنیم؟
نه! تحقیقات نشان می دهد که دویدن به اندازه ۵/۱ کیلومتر بسته به سرعت می تواند ۳۰ درصد کالری بیشتر از هنگام پیاده روی بسوزاند. این به این دلیل است که برای دویدن تلاش بیشتری لازم است. بنابراین هنگام دویدن در عضلات تان در تمام بدن کالری بیشتری سوخته می شود. وقتی می دوید، با هر قدم تمام وزن بدن تان را از زمین بالا می برید اما وقتی پیاده روی می کنید، یک پا همیشه روی زمین است.
    ۵) آیا عضلات می توانند واقعا به چربی مبدل شوند؟
نه! چربی و عضلات بافت های متفاوتی هستند و یکی قابل تبدیل به دیگری نیست. اما گاهی ممکن است به نظر بیاید که بافت چربی و عضله شبیه هم هستند. این به این دلیل است که از سن ۳۰ سالگی به بعد بدن توده عضلانی خود را از دست می دهد، مخصوصا اگر تمرینات استقامتی انجام نشود این می تواند متابولیسم را در هر دهه از زندگی تا ۳ درصد کاهش دهد. در این صورت وزن به اندازه ۱۰ کیلو اضافه می شود. چربی ها معمولا در جاهایی مانند پشت بازوها که شما عضلات محکم و سفت دارید تجمع پیدا می کنند. در زنان سلول های چربی در این نواحی تجمع پیدا می کنند و چنانچه عضلات چروکیده شوند، این سلول های چربی جایگزین آنها می شوند. بنابراین به این نکته که چربی های تان را با تمرین و ورزش بسوزانید و به جای آن با تمرینات قدرتی عضلات تازه را جایگزین آنها کنید، توجه کنید.
    ۶) چرا با بالا رفتن سن، چربی ها در شکم تجمع پیدا می کنند؟
قبل از اینکه زنان به دوران یائسگی نزدیک شوند، چربی ها در اطراف ران ها تجمع دارند و این چربی ها برای بارداری کمک کننده هستند. همچنان که آنها وارد سنین یائسگی.می شوند به دلیل اینکه سطح استروژن کاهش و تستوسترون افزایش می یابد، همانند مردان چربی ها در اطراف شکم تجمع پیدا می کنند، استرس در تجمع چربی در شکم بسیار موثر است. مقصر این امر هومونی به نام کورتیزول است که چربی ها و بافت عضلانی را از بین برده و اشتهای ما را به شیرینی و غذاهای چرب افزایش می دهد تا انرژی سریع تر تولید شود. حال اگر از این میزان انرژی تولید شده استفاده نکنید در بدن تجمع پیدا کرده و به چاقی شکمی منجر می شود. البته انجام ورزش هایی که سبب افزایش ضربان قلب شما می شوند چربی های اضافه را از بین می برد. به گفته محققان، ورزش های قدرتی و رژیم سرشار از اسیدهای چرب غیراشباع می توانند میزان این چربی ها را کاهش دهند.
    ۷) بهترین راه برای کاهش چربی شکمی چیست؟
ورزش منظم با شدت متغیر بیشتر از انجام ورزش های یکنواخت موجب از بین رفتن چربی ها می شود. هر هفته با انجام سه قسمت فاصله دار و ۲ یا سه قسمت ورزش متوسط تا یکنواخت به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه بهترین نتایج در کوچک کردن شکم حاصل می شود. انجام کمی ورزش در همه روزهای هفته کمک می کند تا کالری بیشتری بسوزانید و وضعیت سلامت شما رو به بهبود برود.
    ۸) آیا می توانم میزان وزنه ای را که بلند می کنم، افزایش دهم؟

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید