هر روز!
هر روز!

» علائم هشداردهنده سرطان سینه : سرطان سینه شایع ترین

» علائم هشداردهنده سرطان سینه 
 : سرطان سینه شایع ترین

» علائم هشداردهنده سرطان سینه
: سرطان سینه شایع ترین سرطان در خانم ها است که با اقدامات تشخیصی به موقع و شناسایی علائم آن می توان از پیشرفت این بیماری جلوگیری کرد.
» علائم هشداردهنده سرطان سینه : » علائم هشداردهنده سرطان سینه
: » علائم هشداردهنده سرطان سینه
به گزارش : زهره داورزنی متخصص جراحی عمومی و پژوهشگر بیماری های سینه علائم هشداردهنده ی سرطان سینه گفت: یکی از شایع ترین علائم هشدار دهنده سرطان سینه وجود توده در این بخش از بدن است که مراحل اولیه ممکن است توسط خود بیمار کشف شود.
وی افزود: علائم این بیماری ممکن است در هر فرد متفاوت باشد که مهم ترین آنها ترشحات خونی از نوک سینه، تغییر رنگ در پوست آن، تغییر ضخامت و تغییر شکل پوست سینه، خارش و پوسته ریزی در مناطق مختلف آن، فرورفتگی در پوست یا نوک سینه از مهم ترین علائم هشدار دهنده سرطان سینه می باشد.
این جراح عمومی در مورد علائم عمومی که ممکن است نشان دهنده سرطان سینه باشد، عنوان کرد: علائم هشدار دهنده سرطان سینه، معمولا در خود آن ظاهر می شود و در موارد نادر این علائم در خارج از ناحیه سینه بروز می کنند.
داورزنی گفت: غدد لنفاوی زیر بغل، ارتباط تنگاتنگی با سرطان سینه دارند و شایع ترین محل درگیری در سرطان سینه، غدد لنفاوی زیر بغل است.
وی در خصوص راه های دقیق تشخیص سرطان سینه تصریح کرد: چند راه برای تشخیص این بیماری وجود دارد که اولین راه معاینه بالینی توسط پزشک و خود بیمار است و پس از آن برای تشخیص این بیماری از انواع تصویربرداری استفاده می شود.
داورزنی با بیان اینکه نوع تصویر برداری باتوجه به سن بیمار و ریسک پذیری آن برای وی متفاوت است، گفت: برای تشخیص این بیماری از سونوگرافی، ماموگرافی و در صورت نیاز از ام آر آی، استفاده می شود.
این جراح عمومی با بیان اینکه همه این مراحل ذکر شده، جزو اقدامات تشخیصی هستند، اظهار داشت: در مرحله ی نهایی گاها به منظور تشخیص قطعی و پیگیری روش درمان ، باید نمونه برداری صورت گیرد.
داورزنی درباره ارتباط کیست های پستان با سرطان سینه عنوان کرد: کیست های سینه به تنهایی مستعد کننده ی فرد در ابتلا به سرطان سینه نیستند اما افرادی که پستان های فیبروکیستیک دارند، باید با دقت بیشتری مورد بررسی قرار گیرند.
وی در خصوص سن ابتلای به این بیماری گفت: سن متوسط ابتلا به این بیماری بین ۴۹ تا ۵۰ سال است، اما در کشور ما نیمی از بیماران مبتلا به این بیماری، زیر ۵۰ سال سن دارند، که این نشان می دهد در کشور ما شیوع این بیماری در گروه جوان تر بیشتر است لذا در حال حاضر معاینات دوره ای با فواصل منظم برای تشخیص اولیه بیماری توصیه می شود.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید