هر روز!
هر روز!

» سوغات کهگیلویه و بویراحمد چیست؟ : استان کهگیلویه و

» سوغات کهگیلویه و بویراحمد چیست؟
: استان کهگیلویه و بویراحمد در منطقه ای کوهستانی قرار گرفته است. سوغات این استان نیز تحت تاثیر همین وضعیت جغرافیایی، شامل انواع محصولات کشاورزی است. برای آشنایی با تعدادی از سوغات این استان، در ادامه با ما همراه باشید. استان کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی ایران قرار دارد و از استان های کوچک و کم جمعیت کشور است. مناطق مرتفع و کوهستانی، بیشتر مساحت این استان را تشکیل می دهند و بلندترین قله های رشته کوه دنا، طولانی ترین چین خوردگی رشته کوه بزرگ زاگرس، در این استان قرار دارند. مرکز این استان شهر یاسوج است که با توجه به موقعیت جغرافیایی و ویژگی های اقلیمی اش، به پایتخت طبیعت ایران مشهور است.
به گزارش : بزرگ ترین پارک جنگلی جنوب کشور در شمال شهر یاسوج قرار دارد. این استان یکی از مقاصد مهم گردشگری فصل تابستان در کشور است و علاوه بر داشتن جاذبه های طبیعی فراوان، جاذبه های تاریخی و مذهبی ویژه ای را در خود جای داده است.
آبشار کمردوغ شهرستان کهگیلویه که برای رسیدن به آن باید از جاده های کوهستانی و پرپیچ و خم واقع در جنگل های بلوط، گذر کرد، دریاچه ی کوه گل در مجاورت شهر گردشگری سی سخت که در ارتفاعات قرار گرفته است و رسیدن به آن به مقداری کوه پیمایی نیاز دارد، روستاهای گردشگری مارین و نیمدور شهرستان گچساران، امامزاده بی بی حکیمه ی گچساران که محل دفن حکیمه خاتون خواهر امام رضا (ع) است و موقعیت جغرافیایی ویژه ای دارد، شهر تاریخی بلاد شاپور (هفت گنبد) در نزدیکی شهر دهدشت که بنای اولیه ی آن مربوط به دوران ساسانی است و از شهرهای مهم مذهبی و تجاری در زمان صفویه بوده است و نقوش برجسته و سنگ نوشته های تنگه ی باستانی سولک در شهرستان بهمئی که مربوط به حکومت الیمایی از حکومت های محلی دوره ی اشکانی است.
سوغات خوراکی گردو

» سوغات کهگیلویه و بویراحمد چیست؟ : » سوغات کهگیلویه و بویراحمد چیست؟
: » سوغات کهگیلویه و بویراحمد چیست؟
این استان یکی از استان های برتر در زمینه ی تولید گردو در کشور است و بیش از ۷ هزار هکتار باغ بارور گردو دارد. شرایط جغرافیایی باعث شده تا گردوی این استان به عنوان یکی از مرغوب ترین گردوهای کشور شناخته شود و مشتریان زیادی در بازار گردوی کشور داشته باشد. بیشترین تولید گردوی استان، مربوط به شهرستان های بویراحمد، دنا و چرام است. برداشت گردو در استان از نیمه ی اول شهریور شروع می شود و تا اوایل نیمه ی دوم مهر، ادامه دارد.
عسل

این استان با تولید ۱۰۰۰ تن عسل در سال، یکی از قطب های تولید این محصول در کشور است. عسل تولیدشده در استان، از کیفیت بالایی برخوردار است و جایگاه ویژه ای در صادرات عسل به کشورهای حاشیه ی خلیج فارس دارد. عمده دلیل مرغوبیت این عسل، تغذیه ی طبیعی زنبورها در بیشتر ایام سال به دلیل بهره مندی استان از پوشش گیاهی غنی در مراتع کوهستانی و جنگل های طبیعی است. کندوداران استان از اواخر خرداد، برداشت عسل از کندوها را شروع می کنند و این فعالیت تا پایان مرداد ادامه دارد.
انگور


هر سال از باغ های این استان، بیش از ۳۶ هزار تن انگور برداشت می شود و حجم عمده ای از این محصول به صورت تازه به بازارهای مصرف در سایر استان های کشور، ارسال می شود. کشت انگور در استان، هم به صورت کشت آبی و هم به صورت دیم کاری انجام می شود. شهرستان های دنا، باشت و چرام، تولیدکنندگان اصلی انگور در استان هستند و برداشت انگور از اواسط مرداد در استان آغاز می شود. مهم ترین انواع انگور استان عبارت اند از یاقوتی، عسگری، سیاه، ریش بابا، رجبی و رطبی.
ماهی قزل آلا


وجود منابع آبی بسیار در استان، شرایط مناسبی را برای پرورش آبزیان مهیا کرده است. ماهی قزل آلا یکی از آبزیان سردآبی است که بیشتر حجم تولید استان در این حوزه را به خود اختصاص داده است. این استان با تامین ۱۰ درصد از نیاز بازار داخلی، رتبه ی چهارم کشور را در زمینه ی تولید، پرورش و تکثیر ماهی قزل آلا دارد. ماهی قزل آلای منطقه ی گردشگری موگرمون، در شهرستان لنده، از نظر کیفیت در سراسر کشور شهرت دارد.
صنایع دستی انواع گلیم
مهم ترین محصول استان در حوزه ی صنایع دستی، انواع گلیم است که بافت آن در بین زنان عشایر و روستایی بیشتر مناطق استان رواج دارد. از مشهورترین انواع گلیم استان، گچمه است که توسط عشایر قشقایی ساکن استان بافته می شود. گچمه نوعی گلیم گل برجسته است که علاوه بر زیرانداز به عنوان رویه ی پشتی نیز کاربرد دارد. در بافت گچمه، حاشیه و نقوش، به روش قالی بافی بافته می شوند و زمینه مانند گلیم بافته می شود. یکی دیگر از گلیم های مشهور استان، گلیم مشته است که فقط توسط زنان روستای درغک بخش دیشموک در شهرستان کهگیلویه بافته می شود. گلیم مشته، گلیمی یک رو و ضخیم است که روش بافت منحصربه فردی دارد.

در بافت این نوع گلیم، نقش در یک طرف بافته می شود و در روی دیگر گلیم، نمایان می شود. در واقع، آن طرفی که هنگام بافت، روی دار است، قسمت زیرین گلیم است و طرفی که هنگام بافت، پشت دار قرار گرفته، روی گلیم است و نقش دارد. این نوع گلیم، به دلیل رها شدن پرزهای اضافی در قسمت زیرین، نسبت به سایر انواع گلیم، قطر بیشتری دارد. البته در استان، علاوه بر گلیم های گچمه و مشته، گلیم ساده که به گلیم تخت یا دورو نیز مشهور است، بافته می شود. گلیم ساده به روش پودگذاری و بدون پرز بافته می شود به این صورت که نخ پود با عبور از لابه لای تارها، طرح مورد نظر بافنده را به وجود می آورد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید