هر روز!
هر روز!

» ظرفیت آدرس های اینترنتی به پایان رسید »

» ظرفیت آدرس های اینترنتی به پایان رسید 
 »

» ظرفیت آدرس های اینترنتی به پایان رسید
» ظرفیت آدرس های اینترنتی به پایان رسید : » ظرفیت آدرس های اینترنتی به پایان رسید
: » ظرفیت آدرس های اینترنتی به پایان رسید
مهاجرت به نسخه جدید آدرس های اینترنتی، علاوه بر شبکه اپراتورها، در شبکه ارتباطات زیرساخت نیز باید صورت گیرد که در این زمینه ارزیابی ها نشان می دهد شبکه زیرساخت آمادگی انجام این طرح را دارد. بالغ بر ۱۲ میلیون آدرس عددی اینترنتی در کشور مورد استفاده قرار گرفته است و با پایان یافتن ظرفیت این تعداد IP آدرس ها، مهاجرت به سمت نسل جدید آدرس های اینترنتی موسوم به نسخه ۶ آغاز شد.
به گزارش : بهنام ولی زاده، مدیرکل مدیریت یکپارچه شبکه ملی اطلاعات، از آماده سازی شبکه های ارتباطی کشور برای مهاجرت به نسل جدید آدرس های اینترنتی (Ipv6 ) خبر داد و جزئیات این مهاجرت و تاثیر آن را بر دسترسی کاربران به IP آدرس ها تشریح کرد.
شبکه زیرساخت ارتباطی کشور آماده مهاجرت به IP ورژن ۶ این مقام مسئول در سازمان فناوری اطلاعات ایران، جزئیات و نحوه مهاجرت به نسل جدید آدرس های عددی اینترنتی (ipv6 ) را تشریح کرد و گفت: هم اکنون در حال ارزیابی آمادگی برای مهاجرت شبکه اپراتورهای ارتباطی هستیم و تاکنون نیز یکی از اپراتورهای موبایل و چند اپراتور اینترنت و یک مرکز داده غیردولتی در این ارزیابی موفق شده اند.
وی با بیان اینکه دو اپراتور موبایل دیگر و بعضی ار شرکت های مخابرات استانی متقاضی، در حال انجام پیکربندی لازم برای ارزیابی این مهاجرت هستند، خاطرنشان کرد: مهاجرت به نسخه جدید آدرس های اینترنتی، علاوه بر شبکه اپراتورها، در شبکه ارتباطات زیرساخت نیز باید صورت گیرد که در این زمینه ارزیابی ها نشان می دهد شبکه زیرساخت آمادگی انجام این طرح را دارد.
ولی زاده با بیان اینکه در بخش دسترسی شبکه نیز، سرویس دهندگان دیتاسنتر باید به سمت ورژن جدید IP آدرس ها مهاجرت کنند، ادامه داد: هم اکنون سرور برخی دستگاه های حاکمیتی در اختیار خودشان قرار دارد که این سازمان ها نیز باید به سمت IPV6 مهاجرت کنند، چرا که در صورتی که اپراتورهای ارائه دهنده خدمات، این اقدام را انجام دهند، دسترسی به خدمات برای این سازمان ها ممکن نخواهد بود.
ورود تجهیزات ارتباطی مطابق با IPV6 الزامی شد وی با اشاره به مصوبه ابلاغی شورای عالی فناوری اطلاعات در حدود ۱.۵ سال پیش گفت: طبق این مصوبه ورود تجهیزات ارتباطی که نسخه جدید آدرس های اینترنتی را پشتیبانی نمی کنند به کشور ممنوع است و اجازه ترخیص این تجهیزات داده نمی شود.
مدیرکل مدیریت یکپارچه شبکه ملی اطلاعات یکی دیگر از شرایط مهاجرت به آدرسهای اینترنتی را مربوط به مهاجرت نرم افزارهای تحت شبکه عنوان کرد و گفت: طبق بخشنامه شورای عالی فناوری اطلاعات، دستگاه های دولتی حق خرید هیچگونه سخت افزار و نرم افزاری که IPV6 را پشتیبانی نکند ندارند و براین اساس نرم افزارهای تحت شبکه نیز باید این پروتکل را پشتیبانی کنند.
عدم پشتیبانی IP آدرس های جدید از گوشی ها و مودم های قدیمی وی در مورد آی.پی آدرس های مشترکان موبایل گفت: به دلیل آنکه ممکن است برخی گوشی های موبایل قدیمی که در دست مردم است آدرس های جدید اینترنتی را پشتیبانی نکند، مهاجرت به صورت تدریجی و همزمان صورت می گیرد و تا مدت ها شبکه از هر دو پروتکل پشتیبانی خواهد کرد تا دسترسی به آدرس های قدیمی به یکباره، قطع نشود.
در همین حال برخی مودم های ADSL قدیمی نیز این ورژن جدید را پشتیبانی نمی کند و به همین دلیل چنانچه به یکباره مهاجرت کامل در کل شبکه اتفاق بیافتد، ممکن است دسترسی به سرویس مشترکان مختل شود.
ولی زاده با بیان اینکه مهاجرت آنطور نیست که به یکباره کل آدرس های ورژن ۴ را خاموش و ورژن ۶ را روشن کنیم، تصریح کرد: قرار است در این طرح، به صورت دوپشته ای حرکت کنیم و به همین دلیل ممکن است حدود ۲ تا ۳ سال هر دو این آدرس ها در شبکه موجود باشد تا به تدریج آدرس های جدید جایگزین آدرس های قدیمی شود.
راه اندازی اینترنت اشیا نیازمند آدرس های جدید اینترنتی وی گفت: با اجرای طرح مهاجرت به ورژن جدید آدرس های اینترنتی، شبکه مبتنی بر آدرس های جدید می شود که هم اکنون بسیاری از کشورها این طرح را پیاده سازی کرده اند. البته هیچ کشوری به ۱۰۰ درصد آن نرسیده است و اغلب به صورت همزمان در حال استفاده از ورژن ۴ و ۶ هستند. برای مثال کشورهای اروپایی و اسکاندیناوی جلوتر هستند و این طرح در آمریکا، کره جنوبی و ژاپن نیز اجرایی شده است.
وی در مورد اینکه آیا تفاوتی در دریافت سرویس برای مشترکان در این طرح، وجود دارد، گفت: برای مشترک تفاوتی نخواهد داشت، چرا که مشترک دسترسی می خواهد و آدرس های اینترنتی در سرعت دسترسی مشترک، تغییری ایجاد نمی کنند. اما تفاوت اصلی مربوط به دریافت سرویس های جدید در دنیای اینترنت است، چرا که با ورود مفاهیم جدیدی چون اینترنت اشیاء و سرویس های ماشین به ماشین (M2M )، به تعداد بیشتری IP آدرس نیاز خواهیم داشت.
۱۲ میلیون IP آدرس در ایران مورد استفاده قرار گرفت این مقام مسئول در سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه هم اکنون IP آدرس های نسخه ۴ نه تنها در ایران، که در کل دنیا به اتمام رسیده است خاطرنشان کرد: برای راه اندازی سرویس های جدید در فضای اینترنت نیازمند آدرس های اینترنتی بسیاری هستیم که بتوان آن را به صورت مستقیم مدیریت کرد و تخصیص IP آدرس به این سرویس های جدید، مستلزم مهاجرت به نسخه ۶ است.
ولی زاده با اشاره به اینکه هم اکنون در ایران حدود ۱۲ میلیون آدرس اینترنتی وجود دارد، گفت: تعداد آدرس های اینترنتی نسخه ۴ در دنیا ۲ به توان ۳۲ و حدود ۴ میلیارد IP است که هم اکنون تقریبا غیر از سهمیه آفریقا، به طور کامل به اپراتورها تخصیص داده شده و به اتمام رسیده و به همین دلیل کشورها به سمت IP نسخه ۶ که ظرفیت ۲ به توان ۱۲۸ عدد IP را د

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید