هر روز!
هر روز!

» VMware NSX: مرزبندی جدید مجازی سازی :        »

» VMware NSX: مرزبندی جدید مجازی سازی 
 :        »

» VMware NSX: مرزبندی جدید مجازی سازی
:        » VMware NSX: مرزبندی جدید مجازی سازی : » VMware NSX: مرزبندی جدید مجازی سازی
: » VMware NSX: مرزبندی جدید مجازی سازی
 امروزه، استفاده از مجازی سازی در مرکز داده اجتناب ناپذیر است. به دلیل همین استقبال گسترده و سودمندی آن، مفهوم SDN یا شبکه های نرم افزارمحور ایجاد شد. شرکت «VMware» با محصول خود با نام «NSX» تمامی مرزهای مجازی سازی را از نو تعریف کرد و مفهوم SDN واقعی را در مقیاس بزرگ برای همگان آشنا ساخت. شبکه های نرم افزارمحور (Software-Defined Networks) گونه جدیدی از سیستم مدیریت شبکه هستند که شبکه را به دو قسمت سطح مدیریتی و سطح ارسال داده تقسیم می کنند. در این نوع شبکه ها، سطح مدیریتی مسئولیت کنترل و برنامه ریزی برای پیاده سازی در سطح ارسال را بر عهده دارند. از سطح ارسال با نام Forwarding Plane نیز یاد می شود که مسئولیت هدایت ترافیک به سمت مقصد را عهده دار است. SDN باعث می شود نمایی متمرکز از شبکه به دست آورید. یکی از معروف ترین پروتکل هایی که در شبکه های نرم افزارمحور استفاده می شود، پروتکل OpenFlow است. NFV) Network Functions Virtualization) نیز حوزه جدیدی در شبکه است که با کمک آن می توان المان های شبکه را به صورت مجازی و نرم افزاری پیاده سازی کرد. منظور از المان، دستگاه های سخت افزاری هستند که مجزا پیاده سازی می شدند؛ دستگاه هایی مانند دیواره آتش، مسیریاب، سوییچ، Load Balancer و مانند این ها. بدیهی است خرید و پیاده سازی هر کدام از این تجهیزات، هزینه بر، زمان بر و نیازمند به نیروی متخصص است. به همین دلیل NFV به کمک مدیران شبکه آمده است تا هزینه ها و پیچیدگی های خود را کاهش دهند. NFV مکمل شبکه های نرم افزارمحور است. شرکت VMware، با استفاده از این دو تکنولوژی محصولی با نام NSX را روانه بازار کرده است. این محصول مزایای هر دو تکنولوژی شبکه های نرم افزارمحور و NFV را با هم دارد. در سال ۲۰۱۲ شرکت VMware، شرکتی با نام «Nicira» را خریداری کرد که بر روی مجازی سازی شبکه و شبکه های نرم افزارمحور فعالیت می کرد و تولد این پروژه به آن زمان بازمی گردد.
به گزارش : وظیفه اصلی NSX، ایجاد و مدیریت شبکه ای مجازی است. همان گونه که با استفاده از بستر مجازی سازی می توان ماشین مجازی را ایجاد، ذخیره، حذف و بازیابی کرد، با استفاده از NSX نیز می توان شبکه ای مجازی را ایجاد، ذخیره، حذف و بازیابی کرد. نتیجه این کار، مرکزداده ای با انعطاف پذیری بسیار زیاد در ارتباطات است که در کمترین زمان می تواند تنظیمات متفاوتی را پیاده کند؛ یک مسیر را حذف کند، مسیر جدید بسازد، لینک پشتیبان ایجاد کند و مانند این ها. با استفاده از NSX، سخت افزار فعلی تنها چیزی است که برای پیاده سازی یک مرکزداده مبتنی بر نرم افزار نیازمندید. در حال حاضر دو نسخه متفاوت از NSX وجود دارد. اولین نسخه NSX for vSphere است که برای استفاده از محیط vSphere مناسب است. نسخه دوم، NSX for Multi-Hypervisor است که مناسب محیط های ابری همانند اپن استک (OpenStack) است. شکل یک، مقایسه دو رویکرد مجازی سازی شبکه و بستر مجازی سازی برای ساخت ماشین مجازی را نشان می دهد. همان طور که در سمت چپ این شکل نشان داده شده است، در مجازی سازی سخت افزاری، یک مجازی ساز روی سخت افزار نصب می شود. در لایه بالاتر، به صورت نرم افزاری و منطقی ماشین مجازی ساخته می شود که همان ویژگی های سخت افزار را از خود نشان می دهد و به راحتی می توان مشخصات سخت افزاری یک ماشین را تغییر داد. در سمت راست شکل ۱، نحوه عملکرد NSX نشان داده شده است. NSX شامل یک پلتفرم مجازی ساز شبکه است که ویژگی های یک شبکه را شبیه سازی می کند. بر روی این پلتفرم، شبکه های مجازی قرار می گیرد و از طریق این شبکه های مجازی می توان سرویس های لایه دو تا لایه هفت ارائه داد. سرویس هایی مانند سویچینگ، مسیریابی، دیواره آتش، کیفیت خدمات (QoS) و توازن بار شبکه.
  شکل ۱. مقایسه دو رویکرد متفاوت در مجازی سازی
اجزای NSX NSX چهار جزء دارد. این اجزا در شکل ۲ نشان داده شده اند که شامل این اجزا می شود: ۱. Cloud Consumption ۲. Management Plane ۳. Control Plane ۴. Data Plane

  شکل ۲. اجزای NSX
در ادامه به بررسی بیشتر این اجزا می پردازیم.
۱-Cloud Consumption CMP) Cloud Management Platform)  که در شکل نشان داده شده است، طبق گفته VMware از اجزای اصلی نیست، اما به دلیل اینکه از طریق REST APIهای NSX می توان به صورت مجازی آن را با هر CMPای یکپارچه کرد، آن را یکی از اجزای NSX به حساب می آورند. طبق ادعای VMware از طریق API این لایه، به راحتی می توان ماژول های خاص NSX برای هر محیط ابری ای را ایجاد کرد. به گفته این شرکت، در حال حاضر NSX برای یکپارچه شدن با VMware vCloud Automation Center، vCloud Director و اپن استک آماده است. این شرکت، این ویژگی را out-of-box integration نامیده است. برای ارتباط با اپن استک از طریق پلاگینی که برای Neutron وجود دارد، می توان NSX را با اپن استک یکپارچه کرد.
۲- Management Plane این قسمت شامل NSX Manager می شود. قسمتی که به کمک آن می توانید شبکه را به صورت متمرکز مدیریت کنید. اکثر صاحب نظران این قسمت را همان سطح مدیریتی در SDN می دانند که به آن اشاره شد. با NSX Manager، می توان به «Single point of configuration» دست یافت. در شکل ۳، کنسول NSX Manager نشان داده شده است که از طریق مرورگر قابل دسترسی است.
  شکل ۳. کنسول NSX Manager
NSX Manager به صورت یک ماشین مجازی در vCenter اجرا می شود و برای نصب و راه اندازی نیز باید از طریق OVF installation اقدام و تنظیمات مربوط به آن انجام شود. به گفته VMware برای هر vCenter تنها یک NSX Manager می توان داشت. در صورتی که چندین v

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید