هر روز!
هر روز!

‫تبدیل بطری های دورانداختنی به کاغذهای ضدآب و نورتخریب پذیر‬

‫تبدیل بطری های دورانداختنی به کاغذهای ضدآب و نورتخریب پذیر‬

‫تبدیل بطری های دورانداختنی به کاغذهای ضدآب و نورتخریب پذیر‬
: ‫تبدیل بطری های دورانداختنی به کاغذهای ضدآب و نورتخریب پذیر‬
: گروهی از کارآفرینان جوان مکزیکی، سیستمی را توسعه داده‌اند که بطری‌ها را به کاغذ معدنی تبدیل کرده و بنا به ادعای آنها می‌توان با این روش در روند تولید یک تن کاغذ از بریدن 20 درخت و هدر رفتن 56000 لیتر آب صرفه‌جویی کرد. این کاغذ ضدآب و نور تخریب‌پذیر می‌تواند برای چاپ کتاب‌ها، قوطی‌ها و نوشت‌افزارهای معمولی به کار رود.
به گزارش : اور آدریان ناوا، موسس کمپانی می‌گوید: "با قطع نکردن درختان و عدم استفاده از آب، ما در هزینه‌های تولید کاهش داده و به نگهداری از گیاهان نیز کمک می کنیم."
این روش طبق گزارش‌ها، 15 درصد ارزان‌تر از روند تولید سنتی کاغذ می‌باشد زیرا از مواد شیمیایی مانند کلر و یا آب استفاده نمی‌کند. اگرچه کشورهایی مانن اسپانیا و تایوان پیش از این از روش‌های مشابه برای ایجاد کاغذهای معدنی استفاده کرده‌اند، توسعه‌دهندگان آن از قیمت تمام شده‌ی چهار برابر ارزان‌تر روش Cronology (سیستم کمپانی مکزیکی) نسبت به روش‌های دیگر خبر داده‌اند.

ایده‌ی اولیه‌ی این نوع کاغذ، کاهش هزینه‌های تولید و جنگل‌زدایی بوده است. مکزیک در حال حاضر هر ساله 700000 تن کاغذ تولید می‌کند که اغلب آنها برای چاپ کتاب و دفتر به کار می‌روند و همچنین کاغذهای بسته‌بندی و دستمال توالت هم در لیست مواد تولیدی از این کاغذها قرار دارند.
اورنادا چنین عنوان کرده که تولید یک تن کاغذ معمولی تا صد سال بر روی محیط زیست تاثیر دارد، اما کاغذهای معدنی اینگونه نیستند و با استفاده از 235 کیلوگرم پلت که از بطری‌های پلاستیکی دورریز، کلسیم کربنات و سنگ ناشی می‌شود، می‌توان یک تن کاغذ معدنی ایجاد کرد.
اورنادا همچنین گفته است: "کاغذ معدنی قوی‌تر از کاغذ استاندارد می‌باشد و نمی‌توان آن را با دست پاره کرد. این کاغذ ضدآب بوده و نورتخریب‌پذیر است و تنها مقدار کافی از جوهر را در حین چاپ جذب می‌کند."
در این روند، بطری‌های پلاستیکی بازیافتی با تکه‌های مختلف از کلسیم کربن برای تشکیل پلت‌ها خرد شده و سپس با روش‌های ریخته‌گری در دمای بیش از 100 درجه سانتیگراد پیش از تبدیل به ورق‌های بزرگ از کاغذ، شکل می‌گیرند.
این نوع کاغذها تنها در شش ماه از بین رفته و تنها عیب آنها در این است که زل جوهر به دلیل داشتن الکل نمی‌توانند بر روی آنها به کار روند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید