امار و اطلاعات
تعداد پرسش ها : 4151
تعداد پاسخ ها : 100854
تعداد پرسش های شما : 0 ( مشاهده )
تعداد پاسخ های شما : 0 ( مشاهده )
 
طبق بندي پرسش‌ها
 
تـــوجه :
* خواهـشا پرسش های خود را در طبقه بندی مورد نظر ارسال نمائید در غیر اینصورت پرسش شما بدون هیچ تذکری از سوی مدیران حذف خواهد شد و در بخش پرسش و پاسخ مسدود خواهید شد.
* از ارسال پرسش های حاوی تبلیغات ، تصاویر و متون خلاف قوانین سایت خودداری کنید.
* ارسالی هایی که هیچگونه جنبه ی پرسشی ندارند از این بخش بدون اطلاع کاربر ، حذف خواهند شد
چرا پرسش‌ها را علامت گذاري کنیم ؟
لیست پرسش‌هاي علامت گذاري شده هر کاربر در خانه ( داشبورد ) و در بخش پرسش و پاسخ او نشان داده می شود ، علامت گذاري کردن پرسش‌هايي که مایل به دنبال كردن پاسخ های آن هستید ، مراجعه بعدی به این پرسش‌ها را آسانتر و شما را از پاسخ‌هاي جديد با خبر خواهد نمود.
پاسخ‌ها
اميدوار
اگر پدرم مسلمان نبود و نميدونم شايد باز هم مسلمان ميشدم شايدم نه....ولي الان با دليل و برهان مسلمانم
براي اعجاز قران و عصمت و... ميتونم هم دليل بيارم!!!
1395/04/5 - 19:49
پاسخگوی دینی
علیکم السلام.

هر چند این موضوع کاملاً طبیعی است که فرزندی که در یک خانواده متولد و تربیت می شود،بر اساس دین و آیین وادینش رشد می کند و آن دین را می پذیرد. ولی نکته مهم این است که نباید تصور کرد انسان مجبور است دین والدینش را بپذیرد و در واقع دین افراد ارثی و بالاجبار مطابق دین خانواده اش می باشد. این تصور قطعاً نادرست و باطل است:

زیرا اولا: آدمی آزاد و مختار است و هرگز جامعه و محیط، اختیار او را سلب نمی‌کنند و نمی‌توانند ذهن فعال بشر را متوقف کنند، حال ممکن است این مطلب راجع به انسان‌هایی که از لحاظ فکری در حدی نیستند که بتوانند خوب بیاندیشند و تصمیم بگیرند، درست باشد، اما هرگز کلیت ندارد و در مورد تمام انسان‌ها جاری نیست.

ثانیا: خلاف آن در بسیاری از موارد رخ داده است، و واقع شدن این موارد، فرضیه را باطل می‌کند.اگر به زندگی انبیاء عظام بنگریم همه آنان بدون استثناء علیه جامعه و اعتقادات باطل جامعه‌ی خود قیام می‌کردند و پس از مدتی با روشن‌گری خود، عده زیادی از همان مردم، با همان آیین نادرست را با خود همراه می‌کردند.

وجود نازنین پیامبر رحمت حضرت محمد مصطفی (صلی‌الله‌علیه‌وآله) نیز چنین وضعیتی داشته است، حضرت در میان قومی بزرگ شد که به جز عده‌ای محدود، همه مردم بت‌پرست و مشرک بودند، اما ایشان حتی قبل از بعثت که حدود 40 سال به طول انجامید، هرگز مشرک نشد و هرگز آیین آن‌ها را تبعیت نکرد و بعد از بعثت نیز به شدت با آن‌ها مبارزه کرد و توانست در مدتی بسیار کم، عده زیادی از مردم همان جامعه را با خود همراه کند و بعد از 23 سال تمام مظاهر شرک و بت‌پرستی را از آن سرزمین پاک کند و آیینی جدید و برگرفته از عقل و خرد بنا کند.

در زمان کنونی نیز می‌بینیم بسیاری از مردم اورپا و آمریکا که در محیطی پر از فساد و تباهی رشد کرده‌اند، موفق شده‌اند بر علیه آیین و مقدسات خود قیام کرده و مسلمان شوند و مذهب تشیع را برای خود برگزینند، شاید بتوان گفت: حدود 30 یا 40 سال قبل در اروپا، از اسلام به عنوان دینی وارداتی یاد می‌شد، ولی در حال حاضر در بسیاری از کشورهای اروپایی از اسلام و مسلمانان، به عنوان یکی از ادیان مهم کشور یاد می‌شود؛ یعنی مردمی که تمام اجداد آن‌ها اروپایی و مسیحی بوده‌اند به دین مبین اسلام گرویده و آیین قبلی خود را رها کرده‌اند. آن‌ها هرگز به کشورهای مسلمان مهاجرت نکرده‌اند تا کسی ادعا کند، اسلام آنان به خاطر تماس با جامعه مسلمان بوده است؛ آنان تنها در سرزمین خود بوده‌اند و با این حال دین خود را تغییر داه‌اند.

بنابراین با توجه با این دو مطلب هرگز نمی‌توان این فرضیه را پذیرفت که دین به خاطر جبر جغرافیایی است؛ زیرا اولا: جامعه هرگز اختیار آدمی را سلب نمی‌کند؛ ثانیا: در سراسر دنیا مردمی را می‌بینیم که با این‌که در محیطی نامناسب رشد یافته، و ابتدا پیرو آیین دیگری بوده‌اند، موفق شده‌اند علیه همان رفتار نادرست قیام کرده و دین و آیین خود را تغییر دهند؛ این مثال‌ها خود دلیلی روشن بر باطل بودن و نادرست بودن این فرضیه اجتماعی است.
1395/06/6 - 08:50
محمد
در تمام سایت های داخلی به شدت سانسور هست . جمهوری اسلامی نمیخواهد مردم حقیقت را بفهمند
1395/06/11 - 14:35
نوا(یرحا) مدیر گروه لاله های سرخ72
من خودم انتخاب کردم مگه میشه آدم عشق حضرت علی(ع) در قلبش باشه اما به شیوه او زندگی نکنه درسته زندگیم کاملا شبیه حضرت علی(ع) نیست اما سعی می کنم تا حدودی شبیه باشه.

اما در جواب آقا محمد باید بگم من خودم توی یه شبکه اجتماعی کشورخودمون عضو بودم که فیلتر شد چون همه داشتند حقیقت را می گفتند نه تنها اون شبکه بلکه شبکه ای دیگه هم فیلتر شد آیا تا به حال دیده اید تلگرام یا بقیه...فقط یرای چند ساعت فیلتر بشه؟
1395/06/27 - 18:37
Nader
من زمانی که به سنی رسیدم که توانایی تفکر منطقی در من ایجاد شد با وجود اینکه خانوادم مسلمان هستن دین اسلام را نپذیرفتم.
1395/10/22 - 17:40
شراره
دینم ارثی اسلام برام خسته کننده است
1396/07/19 - 13:53
Mahtab
نه خدا رو شکر از روی دلیل و برهانه

ولی نمیشه گفت اسلامه
1397/01/25 - 13:47
سید مهران احمدی
تمامی ادیان پر از ایراد و اشکالات هستند دین ساخته ی ذهن بشر است هیچ انسانی هم در این دنیا بر اساس دین خود زندگی نمیکند و فقط آن دین برچسبی هست که بر روی او خورده حالا یا با اجبار یا ارثی
اگر ما انسان هستیم و عقل داریم پس باید تفکر کنیم و چیزی را که عقلمان دستور میدهد را انجام دهیم
پس نباید خودمان را مجبور به اطاعت از قوانین نادرست یک دین کنیم
دین مانند خرافات هست که مردم به آن اعتقاد دارند
1397/07/17 - 00:36

مدیران این بخش

آخرين پرسش‌هاي اين بخش