افزایش لایک و فالوور اینستاگرام رایگان
بروز رسانی 
پاسخگوی دینی
آروم و عادیآروم و عادی
پاسخگوی دینی

اسلام ،دین محبت زكرياى ابراهيم نقل می کند: خدمت امام صادق عليه السّلام رسيدم و گفتم: من نصران

اسلام ،دین محبت

زكرياى ابراهيم نقل می کند: خدمت امام صادق عليه السّلام رسيدم و گفتم: من نصرانى بودم؛ اسلام آوردم. اکنون سوالی دارم. پدر، مادر و اقوام من، مسیحی هستند. ایرادی ندارد اگر من با آنها غذا بخورم؟ امام صادق پرسیدند: آیا آنها گوشت خوك مي خورند؟
پاسخ دادم: خیر. امام صادق فرمودند: اشكالى ندارد با آنها غذا بخوری. ولى به مادرت بسیار مهربانى كن. وقتى به كوفه بر گشتم، نسبت به مادرم مهربانى و محبت بیشتری كردم. غذا به او مي دادم و در کل خدمتكار او شدم.
روزى مادرم به من گفت: پسرم! تو سابقا اين كارها را نسبت به من نمي كردى ولی از وقتى دين ما را رها كرده ‏اى و داخل دين اسلام شده ‏اى، با من چنین می کنی. اين محبت‏ها را براى چه ميكنى؟

گفتم: مردى از اولاد پيامبرمان چنين دستور داد. مادرم گفت:پسرم او از اولاد پیامبر نیست بلکه خودش پيغمبر است زیرا اين نوع دستورها مال پيغمبران است. گفتم: بعد از پيغمبر ما پيامبرى نيست. آن شخص از اولاد پيغمبر است.
مادرم گفت: دين تو بهترين دينها است. بر من عرضه بدار؛ می¬خواهم مسلمان شوم. من شرايط اسلام را به او گفتم. نمازهایش را خواند ولی همان شب بيمار شد و گفت: شهادتین را برايم تكرار كن تا اقرار کنم.
مادرم دوباره شهادتین گفت و از دنيا رفت. [مرحوم کلینی، كافى، جلد 2 ، صفحه 160 ]

*** مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دین 096400

ربات پاسخگویی مرکز ملی پاسخگویی در تلگرام : @Pasokhgoo_ir_bot

****

مشاهده همه ی 1 نظر
پاسخگوی دینی
آروم و عادیآروم و عادی
پاسخگوی دینی

  • توبه پاک کننده گناهان

  • توبه پاک کننده گناهان پرسش: اينکه ميگن تو برزخ پردها کنارميره و همه اعمال خوب و بد انسان رو نشوپرسش:
اينکه ميگن تو برزخ پردها کنارميره و همه اعمال خوب و بد انسان رو نشون ميدن، آیا بعضي گناهاني که انجام داده ایم اما توبه کردیم باز نشونش ميده؟ يا کلا با توبه اون گناهي که انجام دادیم پاک می شود؟

پاسخ:
بر اساس روایات، توبه آثار گناهان را محو می کند. در این صورت دغدغه ای برای گناهکار باقی نمی ماند.
امام باقر (ع) می فرماید: التَّائِبُ مِنْ الذَّنْبِ كَمَنْ لَا ذَنْبَ لَهُ؛ (۱) کسی که از گناه توبه کند، مانند کسی است که گناه نکرده باشد.
بر اساس این روایت می توان گفت که با توبه، دیگر اثری از گناه نخواهد بود.
همچنین امام صادق (ع) می فرماید: وقتی بنده ای توبه نصوح کند، خداوند او را دوست دارد و در دنیا و آخرت برای او پرده پوشی کند.
راوی عرض کرد: چگونه برای او پرده پوشی می کند؟
حضرت فرمود: هر چه از گناهان که دو فرشته موکل بر او نوشته اند، از یادشان ببرد. به جوارح او وحی فرماید که گناهان او را پنهان کنید. به قطعه های زمین وحی فرماید: پنهان دار گناهانی را که روی تو انجام داده است. در این صورت آن شخص خدا را ملاقات می کند در حالی که چیزی به ضررش گواهی نمی دهد. (۲)

پی نوشت ها:
۱. ثقه الاسلام كليني، الكافي، الناشر: دار الكتب الاسلاميه، طهران، سنه النشر/۱۳۶۵ ه. ش ، ج ۴، ص ۱۶۸.
۲. همان، ج ۴، ص ۱۶۴.

http://www.soalcity.ir/node/3753

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
پاسخگوی دینی
آروم و عادیآروم و عادی
پاسخگوی دینی

مبطلات روزه ده چيز روزه را باطل مى‏كند: اول: خوردن دوم: آشاميدن سوم : دروغ بستن به خدا و

مبطلات روزه

ده چيز روزه را باطل مى‏كند:

اول: خوردن

دوم: آشاميدن

سوم : دروغ بستن به خدا و پيغمبر (ص) و جانشينان پيغمبر عليهم السلام

چهارم : جماع (نزدیکی کردن با زنان)

پنجم:استمنا، و استمنا آن است كه انسان با خود كارى كند كه منى از او بيرون آيد .

ششم: باقى ماندن بر جنابت و حيض و نفاس تا اذان صبح

هفتم: رساندن غبار غليظ به حلق

هشتم: فرو بردن تمام سر در آب ( در رساله آیت الله سیستانی امده که روزه را باطل نمیکند ولی کراهت شدیده دارد )

نهم: اماله كردن (تنقیه:فروکردن چیزی از ناحیه مقعد) با چيزهاى روان

دهم: قى كردن (بالا آوردن و استفراغ ، از روی عمد)

**** مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی ؛ شماره تماس 096400 ******

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
پاسخگوی دینی
آروم و عادیآروم و عادی
پاسخگوی دینی

تزریق آمپول و سرم درحال روزه اشکال دارد؟ فتاوای مراجع بزرگوار تقلید ، به تفصیل در پی می آید :

تزریق آمپول و سرم درحال روزه اشکال دارد؟

فتاوای مراجع بزرگوار تقلید ، به تفصیل در پی می آید :

امام، سبحانی، بهجت، زنجانی:
احتياط واجب آن است كه روزه دار از استعمال آمپولي كه بجاي غذا به كار مي رود خودداري كند، ولي تزريق آمپولي كه عضو را بي حس مي كند يا به جاي دوا استعمال مي شود اشكال ندارد.
رهبری:
احتياط واجب آن است که روزه‏دار از آمپول‏هاى مقوّى يا مغذّى و هر آمپولى که در رگ تزريق مى‏شود و نيز انواع سرم‏ها خوددارى کند، لکن آمپول‏هاى دارويى که در عضله تزريق مى‏شود و نيز آمپول‏هايى که براى بی حسّ کردن به کار مى‏رود، مانعى ندارد.
مکارم:
سلام تزریق آمپول در رگ موجب باطل شدن روزه می گردد ولی آمپولهای عضلانی برای روزه اشکال ندارند.
فاضل لنکرانی:
بايد روزه دار از استعمال آمپولي كه بجاي غذا به كار مي رود خودداري كند، ولي تزريق آمپولي كه عضو را بي حس مي كند يا به جاي دوا استعمال مي شود اشكال ندارد.
اراكي سيستاني خوئي، تبريزي نوري مظاهری گلپايگاني، صافي وحید:
احتياط مستحب آن است كه روزه دار از استعمال آمپول خوداري كند و فرق بين آمپولها نيست، و اگر لازم شد و تزريق كرد، روزه او باطل نمي شود.

پی نوشت:
رساله و استفتائات مراجع معظم تقلید
http://pasokhbesoalat.ir/ViewPasokh4....Fid=1632

http://www.soalcity.ir/node/2788

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
پاسخگوی دینی
آروم و عادیآروم و عادی
پاسخگوی دینی


گذشته ها نگذشته ( قابل توجه بعضی ها !!!!!! )

thumb_HamMihan-2017213962181555907114939

صاحب این کارخانه زمانی با این موتورسیکلت مرغ فروشی میکرده ،تابه اینجارسیده،حال این موتور گذاشته روسردرب ورودی کارخانه که فراموش نکنه چی بوده وبه کجارسیده ودرس عبرتی باشه برای دیگران....
***
گويند باز شاهي بر شانه چوپاني نشست. مسؤولين كشوري خدم و حشم به او پيشنهاد دادند كه به خاطر خوش يمني و بخت بلندش قبول كند كه شاه ممكلت شان شود. چوپان قبول كرد. هر وقت با مردم و مسؤولين ديدار داشت به حرم خود مي رفت و با كمي تأخير به ديدار آنها مي آمد. بعد حكيمانه قدم مي زند و نگاه مي كرد و منصفانه سخن مي گفت: بارها و بارها وزرا و وزير اعظم درباره اين راز شاه سؤال مي كرد.
روزي شاه به ايشان گفت: من چوپان بودم و روزگار سختي در بيابان با رمه ها گذرانده ام. مال ما را به بهانه عوارض و مخارج كشور به تاراج مي بردند و سنگ صبور غم هاي اقوام و پدرم بودم. وقتي به قصر آمدم با خود ني و پوستين و عصايم را آوردم تا هر روز با ديدن آنها گذشته خودم را به ياد آورم.

****** مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی 096400 *******

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
پاسخگوی دینی
آروم و عادیآروم و عادی
پاسخگوی دینی

چرا از روزی که بشر وقایع را ثبت کرده، معجزه ای رخ نداده است؟ اصل فرض مطرح شده در این پرسش، فرضی غ

چرا از روزی که بشر وقایع را ثبت کرده، معجزه ای رخ نداده است؟

اصل فرض مطرح شده در این پرسش، فرضی غلط و در خوش بینانه ترین حالت، ادعایی گنگ و مبهم است.

معجزه در معنای اصطلاحی، عملی خارق العاده است که پیامبری برای نشان دادن ارتباط ویژه اش با خدا، آن را انجام می دهد در حالی که هیچ بشر با اتکا به قدرت های بشری نمی تواند آن را انجام دهد. حال آخرین پیامبر الهی مربوط به چهارده قرن قبل است. و ابزار ثبت بشر در آن دوره، تاریخ نگاری بوده است.

و تاریخ نیز به خوبی معجزات این پیامبر را ثبت کرده است. چون حتی در منظر کسانی که قرآن را کتابی الهی نمی دانند، این کتاب یک منبع تاریخی بسیار متقن با نقل متواتر است که معجزاتی را ثبت کرده است. جدای از آنکه کتب تاریخی دیگر نیز معجزاتی را ثبت کرده اند و جدای از آنکه خود قرآن معجزه جاوید است.

یعنی فارغ از برخی جنبه های اعجازی قرآن که ماهیت تاریخی دارند، وجوه اعجازی دیگر هم در آن وجود دارد.

مثلا نقل اخبار اتفاقات آینده، یا نقل اتفاقات پیامبران و امت های سابق، اعجازی با ماهیت تاریخی هستند. چون تاریخ باید نشان دهد که آن اتفاقات در آینده به همان شکل رخ داده اند، یا راهی جز خبر غیبی برای نقل تاریخ گذشته نبوده و نقل گذشته از همین جهت اعجاز آمیز بوده است.اما برخی از اکتشافات علوم تجربی، یا فصاحت خارق العاده قرآن، همین امروز نیز قابل فهم است.

بنابراین هم معجزه ثبت شده داریم و هم معجزه زنده و در پیش روی خود داریم. و اگر تصور می شود که معجزه، همگان را مجبور به ایمان می کند یا راه بهانه جویی را می بندد، باید بگوییم این تصور کاملا غلط است. معجزه تنها دلیلی برای افرادی است که می خواهند بفهمند و کسانی که خود را به خواب زده اند، همیشه بهانه هایی برای نفی معجزه داشته و دارند. منکران معجزه، پس از درخواست های عجیب و غریب و غیر منطقی، حتی در مواردی که برای اتمام حجت به برخی از درخواست هایشان پاسخ داده می شد، نهایتا می گفتند که سحر شده اند!!

(وَلَوْ فَتَحْنَا عَلَيْهِمْ بَابًا مِنَ السَّمَاءِ فَظَلُّوا فِيهِ يَعْرُجُونَ * لَقَالُوا إِنَّمَا سُكِّرَتْ أَبْصَارُنَا بَلْ نَحْنُ قَوْمٌ مَسْحُورُونَ)[سورة الحجر ۱۵ و ۱۶] و اگر دری از آسمان به روی آنها بگشاییم که پیوسته در آن بالا روند ، باز هم می گویند: « یقیناً ما را چشم بندی کرده اند ، بلکه ما گروهی سحر شده ایم ! ».

وقتی مشاهده مستقیم معجزه، با بهانه جویی های بی پایان مواجه بوده است، کدام ابزار ثبتی می تواند به این بهانه جویی ها پایان دهد؟ فیلم هایی که می توانند هر صحنه خیالی را به تصویر بکشند؟ قطعا اگر کسی طالب حقیقت باشد، جای جای هستی، را آیاتی می یابد که با صدای رسا خدا را فریاد می زند و قدرت و علم و شوکت او را به تصویر می کشند، هر چند که غافلان نبینند یا نخواهند ببینند.

لَهُمْ قُلُوبٌ لَا يَفْقَهُونَ بِهَا وَلَهُمْ أَعْيُنٌ لَا يُبْصِرُونَ بِهَا وَلَهُمْ آذَانٌ لَا يَسْمَعُونَ بِهَا ۚ أُولَٰئِكَ كَالْأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ ۚ أُولَٰئِكَ هُمُ الْغَافِلُون (۱۷۹ اعراف) آنها دلهایی دارند که با آن نمی فهمند, وچشمانی دارند که با آن نمی بینند, وگوشهایی دارند که با آن نمی شنوند, آنان مانند چهار پایانند, بلکه اینان گمراه ترند, اینان همان غافلاًنند.

علاوه بر این،مطالعه تاریخ ثابت می کند که در طول تاریخ بشریت ثبت حوادث و اتفاقات بر اساس امکانات هر دوره ای وجود داشته است که از جمله حوادث ثبت شده در آن دورانها همین معجزاتی بود که توسط پیامبران الهی بروز می کرد.پس اینکه کسی بگوید بعد از اینکه انسان توان ثبت حوادث را یافت،دیگر معجزه ای رخ نداده است،نهایت عناد و کینه توزی شخص را می رساند یا نهایت جهل و نادانی و بی اطلاعی او از تاریخ بشریت را.

http://www.soalcity.ir/node/3165

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
پاسخگوی دینی
آروم و عادیآروم و عادی
پاسخگوی دینی

رعایت اخلاق حتی در جنگ در جنگ صفين ، معاويه آب را بر روى سپاه امام على عليه السلام بست. سپاهیا

رعایت اخلاق حتی در جنگ

در جنگ صفين ، معاويه آب را بر روى سپاه امام على عليه السلام بست. سپاهیان امام علی حمله کردند و دشمن را از شريعه عقب راندند. امام علی بعد از فتح شريعه،متوجه شدند كه تعدادى از سربازان نيامده اند.از آنها خبر گرفتند ، گفتند: آنها را در شريعه نگهبان قرار داديم تا همانطورى كه معاويه و سربازانش آب را بر روى ما بستند ما هم به تلافى، شريعه را بر روى آنها ببنديم.
امیرالمومنین فرمود: به آنها بگوييد هر چه زودتر برگردند و اجازه دهند که سپاه دشمن هم از آب بنوشند؛ آنها در بستن آب بر روی شما ستم کردند، آیا شما هم با تلافی کردن ستم می کنید؟!
( ابن اثیر، الكامل في التاريخ، جلد ۲، صفحه ۳۶۵؛ نصر بن مزاحم، وقعة صفّين ، صفحه ۱۶۵)

مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی ( 096400 )

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
پاسخگوی دینی
آروم و عادیآروم و عادی
پاسخگوی دینی

آیا با گردنبند یا پلاکی که آیه قرآن (مثل: و ان یکاد) داره میشه دستشویی رفت؟ در صورت تماس با بدن گناه

آیا با گردنبند یا پلاکی که آیه قرآن (مثل: و ان یکاد) داره میشه دستشویی رفت؟ در صورت تماس با بدن گناه داره؟

داشتن گردنبندی که بر روی آن اسم الله یا آیات قرآن حک شده است در دستشویی چنانچه شخص قصد هتک و بی احترامی را نداشته باشد اشکال ندارد، ولی لمس کردن آن بدون وضو حرام است، از این رو نباید به گونه ای قرار داده شود که طرفی که بر آن کلمه الله حک شده با بدن تماس داشته باشد و می توانید با روکشی مانند چسب استفاده شود تا موقعی که عذرشرعی داشته باشید و وضو ندارید با بدن تماس نداشته باشد. و ضمنا از نجس شدن آن نیز پرهیز کنید و اگر ناخواسته نجس شد، لازم است آن را آب کشیده و طاهر کنید.

http://www.soalcity.ir/node/3522

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
پاسخگوی دینی
آروم و عادیآروم و عادی
پاسخگوی دینی


ایام فاطمیه از چه تاریخی شروع و در چه تاریخی تمام می شود؟ دربارة تاریخ شهادت حضرت زهرا(س) روایات


ایام فاطمیه از چه تاریخی شروع و در چه تاریخی تمام می شود؟
دربارة تاریخ شهادت حضرت زهرا(س) روایات مختلفی وجود دارد است. و از چهل روز تا شش ماه بعد از رحلت پیامبر(ص) بیان شده است. اما میان علمای شیعه، دو احتمال معتبر است: هفتاد و پنج روز بعد از رحلت پیامبر(ص) یا نود و پنج روز بعد از رحلت ایشان.

بنابراین با توجه به رحلت پیامبر اسلام(ص) در بیست و هشتم صفر، بنا به روایت هفتاد و پنج روز، در مورخه سیزدهم تا پانزدهم جمادی الأوّل، شهادت حضرت زهرا(س) است و این ایام را فاطمیة اوّل می‌ خوانند.

اما بنا به روایت نود و پنج روز، شهادت حضرت(س) در سوم تا پنجم جمادی الثانی است و این ایام را فاطمیة دوم می‌ خوانند.

بنابراین؛ ایام فاطمیه جمعا ۶ روز می باشد، ۳ روز در ماه جمادی الاول و ۳ روز در ماه جمادی الثانی. فاطمیه اول از ۱۳ تا ۱۵ جمادی الاول است و فاطمیه دوم از سوم تا پنجم جمادی الثانی می باشد.

و شاید علت اینکه سه روز در هر ماه بعنوان روز شهادت آن حضرت(س) معرفی شده است به این دلیل است که این احتمال وجود دارد که ماههای قمری از رحلت پیامبر(ص) تا شهادت حضرت زهرا(س)، ۲۹ روز بوده باشند، حال آنکه در صورت کامل بودن ماههای قبل، روز شهادت ۱۳جمادی الاول و یا سوم جمادی الثانی خواهد بود. چرا که طبق تقویم، حداکثر سه ماه قمری ۲۹ روزه و حداکثر ۴ ماه قمری ۳۰ روزه می توانند پشت سر هم قرار گیرند.

نکته مهمی که لازم است به آن توجه داشته باشیم این است که در سیره معصومین (علیهم السلام)و علمای دینی چیزی بنام دهه فاطمیه نداریم بلکه ایام فاطمیه دارم. مدت زمان برگزاری مراسمهای عزاداری برای شهادت بزرگ بانوی عالم خلقت حضرت زهرا(سلام الله علیها) بستگی به عرف مناطق مختلف دارد. در عرف برخی مناطق عزاداری در دو دهه برگزار می شود به این صورت که ، به دهه دوم جمادی الاول، از دهم تا بیستم جمادی الاول که بنابر قول ۷۵ روز، شهادت آن بانوی بزرگوار در آن واقع شده است دهه فاطمیه اول و به دهه اول جمادی الثانی از اول تا دهم جمادی الثانی، که طبق قول ۹۵ روز، شهادت حضرت زهرا(س) در آن واقع شده است، دهه فاطمیه دوم گفته می شود.

و باید توجه کرد که برگزاری عروسی در ایام فاطمیه اگر توام با معصیت و یا هتک حرمت به حضرت زهرا (سلام الله علیها)نباشد، اشکال ندارد. اما برای مومنان سزاوار است که با توجه به عرف شهر محل زندگی خودشان حرمت این ایام را پاس بدارند و از انجام کارهای شادی آفرین بپرهیزند. [مستفاد از زساله دانشجویی،ج۱۶(به نقل از: صراط النجاه آیه الله تبریزی،ج۵،س۵۲۱، و دفاترسایر مراجع)]

http://www.soalcity.ir/node/545

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
پاسخگوی دینی
آروم و عادیآروم و عادی
پاسخگوی دینی

آیا معقول است که لذت نقد دنیا را با بهشت نسیه عوض کنیم؟ انسان در تمام عمر خود مشغول چنین کاری است

آیا معقول است که لذت نقد دنیا را با بهشت نسیه عوض کنیم؟

انسان در تمام عمر خود مشغول چنین کاری است و همه عاقلان این راه را می روند. کشاورز به جای آنکه یک گونی گندم خود را آرد کرده و نان بخورد و از آن لذت ببرد، آن یک گونی را زیر خاک می کند تا در فصل درو بتواند محصولی به دست آورد. تاجر به جای آنکه پول خود را صرف لذت بردن کند، با آن وارد تجارت شده و ریسک ضرر را می پذیرد تا شاید بتواند سود خوبی به دست آورد. کارگران به جای بهره بردن از خواب خوش، یک ماه کار می کنند تا آخر ماه بتوانند مزدی دریافت کنند.

داروی تلخ و بدمزه را می خوریم و برای خوشی آینده، زمان حال خود را ناخوشایند می کنیم. همان گونه که از غذای سمی پرهیز می کنیم و به دلیل خطر آینده آن، از لذت زودگذرش صرف نظر می کنیم.

خلاصه اینکه در جای جای زندگی ما مشغول این عمل هستیم که حال خود را فدای آینده می کنیم و این عمل ما کاملا عاقلانه و منطقی است.

حال چگونه رها کردن لذت نقد دنیا در مقابل بهشت بی معنا باشد، آن هم بهشتی که در وصف آن گفته شده: بهشت جایی است که در آن نعمت هایی موجود است که هیچ چشمی نظیر آن را ندیده و هیچ گوشی مثل آن را نشنیده.[۱]

اتفاقا با دیدن عظمت بهشت و نعمت های آن، و فانی و زودگذر بودن دنیا هیچ عاقلی نمی تواند نسبت به کسب بهشت بی تفاوت باشد و هر کسی نسبت به این امر بی تفاوت باشد، بی تردید باید در عقل او شک کرد. و چنین بهشتی است که باید در کسب آن سبقت جست:

«إِنَّ الْأَبْرَارَ لَفِى نَعِیمٍ * عَلىَ الْأَرَائكِ یَنظُرُونَ * تَعْرِفُ فىِ وُجُوهِهِمْ نَضْرَةَ النَّعِیمِ * یُسْقَوْنَ مِن رَّحِیقٍ مَّخْتُومٍ * خِتَمُهُ مِسْكٌ وَ فىِ ذَالِكَ فَلْیَتَنَافَسِ الْمُتَنَافِسُونَ[مطففین/۲۲ تا ۲۶] مسلّماً نیكان در انواع نعمت ‏اند: * بر تختهاى زیباى بهشتى تكیه كرده و (به زیباییهاى بهشت) مى‏ نگرند! * در چهره‏ هایشان طراوت و نشاط نعمت را مى‏ بینى و مى ‏شناسى! * آنها از شراب )طهور) زلال دست‏نخورده و سربسته‏ اى سیراب مى‏ شوند! * مهرى كه بر آن نهاده شده از مشك است رقابت كنندگان و مسابقه‏ گران باید به سوى این نعمت ها بر یكدیگر پیشى گیرند.»

خصوصا با توجه به اینکه:
اولا: لذت دنیا در حلال الهی نیز قابل کسب است و شیطان انسان را این گونه فریب می دهد که برای بهره بری از دنیا به سراغ حرام ها برود.

ثانیا: آنکه به آخرت بی توجهی می کند، تنها از یک سود عظیم بی نصیب نگشته، بلکه خسرانی بسیار عظیم به نام جهنم نیز گریبان گیرش می شود.

پی نوشتها:
[۱]. صحیفة الإمام الرضا علیه السلام، ص: ۹۲.

http://www.soalcity.ir/node/2190

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید