تعاونی زنبورداران شهرستان دشتی
تعاونی زنبورداران شهرستان دشتی

1. زنبور عسل برای اینکه یک قاشق چایخوری عسل جمع کند

1. زنبور عسل برای اینکه یک قاشق چایخوری عسل جمع کند باید فاصله ای برابر تهران تا برلین(آلمان) را طی کرده و در بین راه دو میلیون بار روی گلها بنشیند.


2.  از هر سه گرم شهدی که زنبورعسل از روی گلها جمع آوری می کند ، در کندو آنرا غلیظ و تبدیل به یک گرم عسل می نماید. برای غلیظ کردن شهدهای جمع آوری شده در روز،زنبورعسل آنرا پس از غروب خورشید دوباره از داخل شان ها مکیده و وارد کیسه عسلی اش می کند. در آنجا کمی آبش را جذب و مقداری دیاستاز بر رویش اضافه نموده،داخل شان ها می  گذارد. زنبور بعدی آن را مکیده و همین عمل را تکرار می کند. این کار آنقدر ادامه می یابد تا عسل به غلظت طبیعی خود برسد. در این وقت است که به سلولی که عسل غلیظ شده در آنجا انبار شده است حمل و پس از پر کردن آن سرش را با موم می پوشاند.

3.  ساختمان شش ضلعی نسبت به شکلها و حجم های دیگر، هم کمترین مقدار مواد اولیه را بکار می برد و هم اینکه از سایر شکلها محکمتر و مقاومتر است. انتخاب حفره های شش ضلعی سلولها در شان برای گذاشتن عسل سنگین وزن یکی از شاهکارهای درک محاسبات معماری و ریاضی این موجودات کوچک است .


4. اگر حرارت داخلی کندو از 35 درجه تجاوز کند فورا عده ی زیادی از زنبورها در جستجوی آب بخارج از کندو رفته  وپس از بازگشت آب جمع آوری شده را با فشار زیاد ازراه خرطوم به صورت ذرات خیلی ریز در داخل کندو پخش می کنند.در همین موقع عده دیگری از زنبورها در نقطه ای ثابت ایستاده و پرهایشان را بسرعت به حرکت در آورده و به اصطلاح پر می زنند «درست مثل کولرهای آبی در تابستان».
5. در حقیقت زنبورها 90 کیلو عسل را سالانه تولید می کنند که 60 کیلو گرم آن را خودشان مصرف می کنند و 30 کیلوگرم باقیمانده را زنبوردار به عنوان محصول بر می دارد.
6. زنبورعسل هنگام پرواز پرهایش را حدود 200 بار در ثانیه تکان می دهد و سرعت طبیعی پروازش تقریبا 30 کیلومتر در ساعت با بطور متوسط 500 متر در دقیقه.


7. زنبور عسل حیوانی است که هرگز نمی خوابد، زیرا تاکنون شبیه خواب در وی دیده نشده ، در بهار و تابستان روزها شهد گلها را جمع آوری کرده و شبها آنرا از سلولها مکیده و تبدیل به عسل غلیظ می کند.
8. ملکه که قدش کمی درازتر از کارگرهاست ،در تمام زندگی اش فقط دوبار رنگ خورشید را می بیند .
9. حس چشایی شیرینی زنبورعسل از انسان ضعیف تر است که این خودش حکمتی دارد که عبارتند از : زنبورعسل دنبال شهدهایی که کمتر مواد قندی دارد نمی رود وتنها در جست و جوی شهدهای غلیظ است ودر تبدیل نمودن شهد غلیظ به عسل نیز به زمان و انرژی کمتری نیاز دارد
10. زهری که از نیش زنبورعسل خارج می گردد از لحاظ ترکیبات شیمیایی از خانواده ی زهرمار است . 20 عدد نیش زنبورعسل در فاصلهی کوتاهی قادر است یک انسان را بکشد. اسب حساسیت زیادی نسبت به زنبورعسل داشته وفقط با 6 نیش تلف می گردد.
11. بر خلاف مشهور عسل مدفوع زنبورعسل نیست. بلکه ما روایاتی را داریم که زنبورعسل کار تولید عسل را با صلوات انجام می دهد ،بنابراین  انسان باید با وضو به کندوها نزدیک شد و زنبورعسل فقط در حال پرواز قادر به دفع مدفوع است به همین دلیل هرگز داخل کندو مدفوعش را دفع نمی کند.  

12. یک زنبورعسل برای تهیه ی یک گرم عسل بایستی روی 6000 تا 8000 گل بنشیند و برای جمع کردن یک کیلو گرم عسل معادل هفت بار دور زمین پرواز کند.

13. زنبور عسل حس وقت شناسی فوق العاده قوی دارد در صورتی که ساعت مچی یا دیواری ندارد. برای اثبات این موضوع آزمایشی تدارک دیده شد که آنرا بیان می کنم :  کندوای را در جای مناسبی در اطراف پاریس قرار دادیم و یک ظرف عسل را روی یک میز در فاصله ی 50 متری کندو ساعت 18 قرار دادیم پشت زنبورهایی را که برای خوردن عسل می آمدند را با رنگ سفید علامت زدیم وساعت 19 ظرف عسل را بر می داریم واین کار را تا 10 روز پشت سر هم تکرار کردیم و دیدیم که زنبورهای علامت گذاری شده از روز دوم سوم فقط راس ساعت 18 تا 19 به آنجا می آیند .

جالب اینکه در روز 11 یکی از کندوها را با هواپیما به نیویورک بردیم ودر شرایطی مشابه پاریس قرار دادیم به امید اینکه ساعت 18 به وقت نیویورک ،زنبورها پرواز به سمت ظرف عسل را آغاز کنند ولی چنین چیزی اتفاق نیفتاد و زنبورها در ساعت 18 به وقت پاریس یعنی 13 به  وقت نیویورک به پرواز در آمدند. واینها از عجایب زندگی این حشره است. با توجه به آنچه به صورت خلاصه گذشت، به حیطه تأثیر وسیع این تركیب عجیب كه خداوند حشره كوچكى را مأمور تهیه آن فرموده، پى مى‏بریم. حشره ‏اى كه شاید از نظر حجم كوچك باشد ولى از نظر نظم و تلاش و كوشش

بحث درباره عسل در این مختصر نمیگنجد و شاید اسرار بسیارى وجود داشته باشد كه هنوز كشف نشده

مشاهده همه ی 15 نظر
تعاونی زنبورداران شهرستان دشتی
تعاونی زنبورداران شهرستان دشتی

زنبور عسل کوچک: کوچکترین گونه زنبور عسل می باشد که انتشار

زنبور عسل کوچک:
کوچکترین گونه زنبور عسل می باشد که انتشار ان در قسمت غرب کره زمین از عمان و جنوب ایران شروع و تا شرق کره زمین یعنی اندونزی ادامه دارد.انتشار این زنبور در ایران از جنوب غربی(جنوب استان کردستان-استان خوزستان) استان بوشهر- جنوب استان فارس و استان هرمزگان جنوب شرقی (استان سیتان وبلوچستان)ادامه دارد.کلنی زنبور عسل کوچک از یک ملکه و تعداد زیادی زنبور کارگر و در فصل مناسب تعداد کمی زنبور نر تشکیل شده است.

*در بعضی از مناطق کوهستانی استان بوشهر از جمله کوه مند و کوه سیاه که در جنوب شرقی روستای لاور شرقی از توابع شهرستان دشتی می باشد عسل نابی از این نوع زنبور کوچک استخراج میشود که در بازار هر کیلو تا 250,000 هزار تومان نیز به فروش می رسد.عسل این مناطق بخاطر پوشش گیاهی خاص دارویی از خواص بسیار بالایی برخوردار است.*


http://up.facenama.com/file/131645/1450448493486741_jpg.jpg
http://up.facenama.com/file/131652/1450449584321050_jpg.jpg

http://www.t-zanbor.ir/

مشاهده همه ی 7 نظر
تعاونی زنبورداران شهرستان دشتی
تعاونی زنبورداران شهرستان دشتی

دستگاه استخراج عسل:در سال ۱۸۶۵ در اتریش شخصی بنام franz von

دستگاه استخراج عسل:

در سال ۱۸۶۵ در اتریش شخصی بنام franz von hruschka دستگاه استخراج عسل را که بوسله نیروی گریز از مرکز موجب خارج شدن عسل از داخل سلولهای شان میگردد اختراع نمود.


                        http://up.facenama.com/file/123534/1447426044775454_jpg.jpg
http://up.facenama.com/file/123535/1447426059148495_jpg.jpg

                           http://up.facenama.com/file/123536/1447426070531658_jpg.jpg

http://www.t-zanbor.ir/

مشاهده همه ی 9 نظر
تعاونی زنبورداران شهرستان دشتی
تعاونی زنبورداران شهرستان دشتی

کشف حقایقی مهم درباره زنبور عسل: درسال۱۵۸۶ میلادی برای اولین

http://up.facenama.com/file/121206/1446707603439559_jpg.jpg

کشف حقایقی مهم درباره زنبور عسل:

درسال۱۵۸۶ میلادی برای اولین بار در اسپانیا مشخص شد که ملکه زنبورعسل ماده بوده و تخم های داخل کندو توسط او گذارده میشود واو مادر همه زنبورهای داخل کندو می باشد.

در سال ۱۶۰۹ butler محقق انگلیسی در کتابش بنام femine monarchie زنبورهای نر را در کندو مشخص کرد.سپس مشخص شد که زنبوران کارگ همگی ماده هستند.در سال های بعد جفتگیری ملکه با نرها,تولید موم و گرده افشانی گلها توسط زنبوران عسل مشخص شد.


Discover important facts about bees:

In 1586 AD, the first in Spain showed that the queen bee of the hive, and eggs are laid by her and she is the mother of all the bees inside the hive.

In 1609 butler English scholar male bees in the hive specified in his book femine monarchie Krd.sps was found that the bees are all female workers bees mating with a male. In the following years, the production of wax and pollen by bees was found.


مشاهده همه ی 5 نظر
تعاونی زنبورداران شهرستان دشتی
تعاونی زنبورداران شهرستان دشتی

           عسل خاصیت ضدعفونی کننده و ضدباکتریایی دارد و سرشار

 لینک

           http://up.facenama.com/file/117074/11111111111111111111111111111111111111111111111.jpg

عسل خاصیت ضدعفونی کننده و ضدباکتریایی دارد و سرشار از پتاسیم و آنتی اکسیدان است و تاثیر مشابه پراکسیدهیدروژن دارد. بنابراین عسل، به پوست کمک می کند تا منافذ بدون خشک شدن پوست جمع شود.عسل، رطوبت لازم را برای پوست فراهم می کند و رطوبت از دست رفته را جایگزین می کند. عسل یکی از بهترین درمان ها برای رفع خشکی پوست است.
عسل التهاب همراه عفونت های قارچی پوست را کاهش می دهد و آن را کاملا از بین می برد. همچنین التهاب ایجاد شده بر اثر آفتاب سوختگی را کاهش می دهد.
ماسک عسل و دارچین یکی از بهترین و موثرترین ماسک های ضدپیری است. به مرور زمان، لکه ها به خصوص لکه های ناشی از سوختگی را کاهش می دهد و پوست را سفت و نرم می کند.

* مطمئن شوید که عسلی که قرار است استفاده کنید، طبیعی باشد*
ماسک عسل:

عسل خالص را به همراه کمی دارچین مخلوط کرده و روی صورت‌تان بمالید و اجازه دهید که مدتی روی پوست‌تان باشد تا زمانیکه خشک شود. تقریبا 20تا 25 دقیقه برای خشک شدن عسل برروی پوستتان کافی است. وقتی که خشک شد صورتتان را با آب ولرم بشویید.این عمل را طی یک برنامه زمانی خاص به مدت یک هفته الی دو هفته انجام دهید.توصیه میشود این عمل رو نیم ساعت قبل از خواب انجام دهید.

مشاهده همه ی 22 نظر
تعاونی زنبورداران شهرستان دشتی
تعاونی زنبورداران شهرستان دشتی

شاه‌انگبین یا ژلهٔ رویال از محصولات زنبورعسل می‌باشد. شاه‌انگبین نوعی ماده

http://up.facenama.com/file/117072/p_jiohpiy9p.jpg

شاه‌انگبین یا ژلهٔ رویال از محصولات زنبورعسل می‌باشد.

شاه‌انگبین نوعی ماده غذایی است که توسط زنبورهای عسل تهیه می‌شود و معمولاً همه لاروها در روز اول زندگی از شاه‌انگبین تغذیه می‌کنند، اما این جیره غذایی از روز چهارم تغییر می‌کند و جای آن را مخلوطی از عسل و گرده می‌گیرد، و تنها ملکه تا آخر عمر از شاه‌انگبین تغذیه می‌کند وبه نظر می‌رسد که این نوع غذا باعث به وجود آمدن اختلافات اساسی بین زنبورهای ماده و ملکه می‌گردد به طوری که طول مدت زندگی ملکه بیش از پنجاه و دو برابر طول زندگی زنبورهای کارگر است واز لحاظ حجم نیز ملکه دو تا سه برابر کارگرها می‌باشد.

شاه‌انگبین توسط زنبورهای پرستار تولید می‌شود واین زنبورها در روز ششم زندگی اقدام به ترشح شاه‌انگبین می‌کنند که در حقیقت مایعی سفید رنگ است که در تغذیه لاروها و به ویژه ملکه به کار می‌رود. اما این ترشحات در روز دوازدهم قطع می‌گردد و لاروهای پرستار این وظیفه را به نسل دیگری از لاروها که سن آن‌ها کمتر است می سپارند.

زنبورهای کارگر دارای دو غده بر روی سر خود می‌باشند بنام غدد زیرحلقی[۲] که توانایی تولید این ماده را از سن ۱۰ الی ۱۵ روزگی دارند. رنگ شاه‌انگبین از سفید شیری تا زرد روشن بوده و ترش مزه می‌باشد. ملکه در زمان زندگی تنها با ژله رویال تغذیه می‌شود. تمامی لاروها در روز اول لاروی با این ماده تغذیه شده وآن‌هایی که قرار است تبدیل به کارگر شوند با عسل و گرده تغذیه شده و آن لاروی که قرار است به ملکه تبدیل شود فقط با ژله رویال تغذیه شده. شاه‌انگبین زود فاسد می‌شود و باید بعد برداشت مصرف شود.


http://www.t-zanbor.ir/


مشاهده همه ی 24 نظر
تعاونی زنبورداران شهرستان دشتی
تعاونی زنبورداران شهرستان دشتی

                              تعاوني زنبور داران شهرستان دشتي ( سهامي عام )

                              http://up.facenama.com/file/124841/1447909085258369_jpg.jpg

تعاوني زنبور داران شهرستان دشتي ( سهامي عام )

اين تعاوني به منظور رشد و توسعه صنعت زنبورداري

استان بوشهر در تاريخ 27/09/92 به ثبت نهايي رسيد.

استان بوشهر يكي از محدود استانهاي كشور است

كه داري شرايط آب و هوايي مناسب

براي پرورش زنبور عسل مي باشد.

چرا كه سالانه بيش از 500 زنبور دار از اقسا نقاط كشور

به اين استان مهاجرت مي كنند

و به مدت 8 الي 9 ماه در مناطق كوهستاني استان

به پرورش زنبور عسل مي پردازند.

IMG_0727.jpg

مشاهده همه ی 43 نظر


[Image]
مشاهده همه ی 49 نظر