بروز رسانی 
z m b
مهربونمهربون
z m b

🍃امام حسن عسکری علیه السلام: 🌺بسْمِ اللّهِ الرَّحمنِ الرَّحيمِ أَقْرَبُ إِلَى

🍃امام حسن عسکری علیه السلام:


🌺بسْمِ اللّهِ الرَّحمنِ الرَّحيمِ أَقْرَبُ إِلَى اسْمِ اللّهِ الاْعْظَمِ مِنْ سَوادِ الْعَيْنِ إِلى بَياضِها


🌹بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏ به اسم اعظم خدا، نزديكتر از سياهى چشم به سفيدى آن است.


📙تحف العقول، ترجمه حسن زاده، ص 889

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
العبد
العبد

یاایتها النفس المطمئنه ارجعی. درگذشت بانوی اصفهانی مجتهده معاصر از شاگردان

یاایتها النفس المطمئنه ارجعی...
درگذشت بانوی اصفهانی مجتهده معاصر از شاگردان بانو مجتهده امین تسلیت باد
این بانو پس از 99 سال بندگی دهم تیر 1395 دار فانی راوداع گفت
وامروز شنبه با اقامه نماز میت برپیکر مبارکشان توسط ایت الله مظاهری(مدظله) ،
به خاک سپرده شد
روحش شاد ویادش گرامی

مشاهده همه ی 1 نظر
پاسخگوی دینی
آروم و عادیآروم و عادی
پاسخگوی دینی

فرصت را غنیمت بشماریم . شب قدر

فرصت را غنیمت بشماریم .... شب قدر فرصتی است زرین و طلایی برای شستوشوی آینه دل. آن شب بهترین فرصت

فرصت را غنیمت بشماریم ....

شب قدر فرصتی است زرین و طلایی برای شستوشوی آینه دل. آن شب بهترین فرصت است تا خوبیها را جایگزین بدیها، صلح و صفا را جایگزین اختلاف و تفرقه، احسان و نیکی را جایگزین ظلم و ستم، احسان به والدین را جایگزین عاق والدین، و صله رحم را جایگزین قطع رحم نماییم. نیکو و شایسته است با صدقات قدمی در جهت آبادانی خانه آخرت برداریم و با اعمال نیک و خیر، ثواب دو چندان ببریم. در شب قدر که شبزندهداری میکنیم، خداوند نام ما را در گروه نیکبختان ثبت میکند و آتش جهنم را بر ما حرام میسازد. ایا توفیقی بالاتر از این هست که آتش جهنم بر ما حرام شود و به خدا نزدیک شویم؟ دعاهای شبهای رمضان مجموعهای است بصیرتبخش که با تکرار تلاوت آنها به صورت هدفهایی برای ما در میاید. پس هنگام خواندن این ادعیه شایسته و بهتر است مفهوم آنها را نیز همواره مدنظر داشته باشیم و با تلاش و کوشش به سوی این هدفهای مطرح شده در دعاها گام برداریم.

عظمت و فضیلت این شب را بر سایر شبها از این امور میتوان به دست آورد:

1. آمرزش گناهان: پیامبر خدا صلی الله علیه و آله در تفسیر سوره «قدر» فرمودند: «هر کس شب قدر را احیا بدارد و مؤمن باشد و به روز جزا اعتقاد داشته باشد، تمامی گناهانش آمرزیده میشود.»(1)

2. قلب رمضان: امام صادق علیه السلام فرمودند: «از کتاب خدا استفاده میشود که شماره ماههای سال نزد خداوند، دوازده ماه است و سرآمد ماهها ماه رمضان است و قلب ماه رمضان لیلة القدر است».(2)

3. بهتر از هزار ماه: در فرهنگ غنی اسلام، همه چیز را با معیارهای الهی میسنجند و بر همین اساس قرآن در مورد شب قدر میفرماید: «لَیلَةُ الْقَدْرِ خَیرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْر» در دعای 44 صحیفه سجادیه نیز میخوانیم: «(عبادت و بندگی در) شبی از شبهای آن، آن را برابر با (عبادت در) شبهای هزار ماه قرار داد (چون خیرات و برکات و سودهای دینی و دنیوی در آن است) و آن را شب قدر نامید».

4. نزول قرآن: طبق روآیات، مجموع قرآن در شب قدر نازل شده است.(3) این نزول دفعی و یکباره قرآن است، اما نزول تدریجی قرآن طی 23 سال دوران نبوت پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله به صورت الفاظ نازل شده است.

5. نزول ملائکه: نزول ملائکه و روح در شب قدر نشانه شرافت آن بر هزار ماه است. امام باقر علیه السلام فرمودند: «عمل صالح در شب قدر از قبیل نماز، زکات و کارهای نیک دیگر بهتر است از عمل در هزار ماهی که در آن شب قدر نباشد.»(4)

6. عرضه اعمال بر حجت خدا: بنا بر روآیات و ظاهر آیت سوره قدر، شب قدر منحصر به زمان رسول خدا صلی الله علیه و آله نیست و فرشتگان در شب قدر مقدّرات یک سال را نزد «ولی مطلق زمان» میآورند و بر او عرضه میکنند.(5).
این واقعیت از روز نخستین وجود داشته است و تا قیامت هم ادامه خواهد یافت. از سویی نیز بنابر روایات زمین از نخستین روز خلقت تا آخر فنای دنیا بی حجّت نخواهد بود(6)

چنانکه امام علی علیه السلام فرمودند: «شب قدر در هر سالی هست، در این شب امور همه سال (و تقدیرها و سرنوشتها) فرو فرستاده میشود. پس از درگذشت پیامبر صلی الله علیه و آله نیز این شب صاحبانی دارد».(7) حجت خدا در زمین در زمان حاضر وجود مقدّس و مبارک حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف است و اوست که حجت خدا و وصی اوصیا و خلیفه رسول خدا صلی الله علیه و آله و معصوم از هر گناه و پلیدی است و لذا صاحب شب قدر است.

پی نوشتها:
1. تفسیر منهج الصادقین، ج 10، ص 308.

2. بحارالانوار، ج 58، ص 376 ؛ امالی شیخ صدوق، مجلس، 15، ح 4.

3. اصول کافی، ج 1، ص 362 ؛ امالی، مجلس 15، ح 5.

4. ثواب الاعمال و عقاب الاعمال، ص 133.

5. تفسیر نمونه، ج 27، ص 190؛ اصول کافی، ج 1، ص 352.

6. اصول کافی، ج 1، ص 251.

7. همان، ج 1، ص 363.

http://www.soalcity.ir

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
پاسخگوی دینی
آروم و عادیآروم و عادی
پاسخگوی دینی

ارزش دعا برای دیگران آیا میدانستید: « دعاي

  • ارزش دعا برای دیگران


  • آیا میدانستید: « دعاي براي ديگران موجب استجابت دعا در حق خود ما و ديگران مي‌شود». به این روایت خو

آیا میدانستید: « دعاي براي ديگران موجب استجابت دعا در حق خود ما و ديگران مي‌شود».

به این روایت خوب توجه کنیم و در این شبها بخصوص شبهای قدر برای دیگران بیشتر دعا کنیم.

روای می گوید: عبدالله بن جندب را در موقوف عرفات ديدم. عبدالله بن جندب از اصحاب امام صادق(ع) بودند.

من نگاه به او کردم موقفي بهتر از موقف او نديدم. موقف او خيلي عالي بود. (موقف يعني محل وقوف و ايستادن).

من ديدم که همواره دو دستش به طرف آسمان بلند است و اشکهايش از گونه‌هايش جاري بود و به زمين مي‌ريخت. اين حال دعاي او بود.
وقتي که مردم پراکنده شدند، به پيش او آمدم.

به او گفتم اي ابا محمد! من موقف بسيار ديده‌ام که افراد دعا مي‌کنند و با خدا مناجات مي‌کنند، ولي موقفي به اين زيبايي که تو داري نديده بودم که دستانت بلند بود و دعا مي‌کردي و اشکانت بر زمين مي‌ريخت.

او گفت تمام دعاها براي برادران مؤمنم بود و يک دعا براي خودم نکردم.

براي خودم دعا نکردم و براي ديگران دعا کردم دليلش اين بود که امام موسي بن جعفر(ع) به من فرمودند: «کسي که براي برادر مؤمنش دعا مي‌کند از عرش به او ندا مي‌شود که براي تو همين دعا، صد هزار برابر که براي ديگران کردي، براي خودت به اجابت مي‌رسد».
من دوست نداشتم صد هزار دعايي که تضمين شده است را رها کنم و به خاطر دعايي که براي خودم مي‌کنم رها کنم زيرا نمي‌دانستم که اين دعا براي خودم مستجاب مي‌شود يا نه.(الكافي ، ج‏2، ص 508، باب الدعاء للإخوان بظهر الغيب.)برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
پاسخگوی دینی
آروم و عادیآروم و عادی
پاسخگوی دینی

چقدر نمک شناس هستیم ؟؟!! شهید


چقدر نمک شناس هستیم ؟؟!!

ما چقدر نمک شناس هستیم ؟؟!! شهید محراب مرحوم حضرت آیه اللّه سید عبدالحسین دستغیب نوشته: یك نفرشهید محراب مرحوم حضرت آیه اللّه سید عبدالحسین دستغیب نوشته:

یك نفر حاجی مؤ منی كه از ارادتمندان به مرحوم حاج شیخ محمد تقی مجلسی رضوان الله تعالی علیه بود یك روز لوطیهای محل دورش را می گیرند و می گویند امشب می خواهیم بخانه تو بیائیم . حاجی از یك طرف می ببیند اگر آنها بیایند با وسائل لهو ولعب می آیند و مشغول فسق و فجور می شوند از طرف دیگر اگر آنها را رد كند و جواب رد گوید چگونه با لوطیها طرف شود مرتبا برایش ‍ مزاحمت ایجاد می كنند ناچارا قبول می كند بعد هم سراسیمه خدمت مرحوم مجلسی پناهنده شده و گرفتاریش را ذكر می كند.

مرحوم مجلسی فكری می كند و می فرماید: اشكالی ندارد بگو بیایند من هم می آیم، حاجی مجلسی مهیا می كند و شیخ مجلسی زودتر از لوطی ها وارد می شود، لوطیها آمدند همین كه وارد خانه شد دیدند مرحوم مجلسی در مجلس نشسته . لوطی باشی ناراحت شد الا ن عیش و لهو ولعب جلوی آقا نمی شود كرد و آقا موی دماغش شده با بودن اوهیچ كاری نمی شود كرد. اجمالا پیش خود خیال كرد حرفی بزند تا مرحوم مجلسی قهر كند برود و آن وقت آنها آزاد باشند.

گفت : جناب آقا مگر راه و روش ‍ ما لوطیها چه عیبی دارد كه بما اعتراض می كنند. مرحوم مجلسی فرمود: چه خوبی درشما هست كه آنرا مدح كنیم . گفت: هزارها عیب داریم اما باز نمك شناسیم اگر نمك كسی را خوردیم دیگر به او خیانت نمی كنیم تا آخر عمرمان یادمان نمی رود.

مرحوم مجلسی فرمود: این صفت خوبی است ولی آن را در شما نمی بینم .

لوطی باشی گفت : در این اصفهان از هركس می خواهی بپرس ؟ ببینید ما نمك چه كسی را خورده ایم كه به او بد كرده باشیم.

مرحوم مجلسی فرمود: خود من گواهی می دهم كه شما همه نمك نشناسین. آیا با خدای خود چه می كنید، ای كسی كه نمك خدا را می خوری و نمكدان می شكنی، این همه نعمت خدا را خوردن و استفاده كردن و این جور سركشی كردن و پیروی از نفس و هوی كردن ؟! نمك خدا خوردن و نمكدان او را شكستن...

این كلمات مرحوم مجلسی كه عین واقع و حقیقت بود در همه آنها اثر كرد، سرخجلت بزیر انداختند و هیچ سخن نگفتند سكوت مطلق، پس از مدتی همه رفتند، صبح اول وقت لوطی باشی در خانه مرحوم مجلسی را كوبید. مرحوم مجلسی در را بازكرد دید لوطی باشی است . گفت : دیشب ما را آتش زدی ما را آگاه كردی ما را توبه ده چون از كرده های خود پشیمانیم، مرحوم مجلسی هم لطف می كند آنها را به عمل توبه و تدارك از گذشته ها وا می دارد.

قصص التوابين يا داستان توبه کنندگان / علي ميرخلف زاده


مشاهده همه ی 1 نظر
پاسخگوی دینی
آروم و عادیآروم و عادی
پاسخگوی دینی

شرح دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان

  • شرح دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان توسط مرحوم آیت الله مجتهدی بسم الله الرحمن الرحیم اللهمّ ار


شرح دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان توسط مرحوم آیت الله مجتهدی

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهمّ ارْزُقنی فیهِ رحْمَةَ الأیتامِ وإطْعامِ الطّعامِ وإفْشاءِ السّلامِ وصُحْبَةِ الكِرامِ بِطَوْلِكَ یا ملجأ الآمِلین.
خدایا روزیم كن در آن ترحم بر یتیمان وطعام نمودن بر مردمان وافشاء سلام ومصاحبت كریمان به فضل خودت اى پناه آرزومندان.

چگونه قلبمان جلا پیدا می کند ؟

«اَللّهُمَّ ارْزُقْني فيهِ رَحْمَةَ الاْيتامِ»
خدايا در ماه رمضان مهرورزي نسبت به يتيمان را روزي‌ام گردان. اگر قلب ما زنگ بزند، از چه دوايي مي‌توان براي رفع آن استفاده كرد. براي اينكار بايد سحرها قرآن بخوانيد تا قلبتان را جلا بدهيد. همچنين جان انسان را استغفار سحر جلا مي‌دهد و مي‌توان با يتيم‌نوازي قلب را جلا داد.
شخص ثروتمند تنها با دست كشيدن بر سر يتيم قلبش جلا پيدا نمي‌كند و بايد يتيمان را از نظر مادي تأمين كند و مشكلات مالي آنها را برطرف كند. پس يادتان باشد كه رحم كردن به يتيم با خلوص نيت قلب را جلا مي‌دهد.

«وَاِطْعامَ اْلطَّعامِ»
خدايا روزي كن كه من اطعام طعام كنم و افطاري دهم. اطعام طعام مخصوصاً به فقرا و مستحقان از كارهاي بسيار نيكو است.

با صدای بلند سلام کنید
«وَاِفْشآءَ السَّلامِ»
خدايا روزي كن با صداي بلند سلام كنم. برخي عارشان مي‌شود كه اول سلام كنند؛ اما هستند برخي كه در سلام كردن با صداي بلند پيش‌دستي مي‌كند. همچنين بايد سلام را به درستي يعني «سلامٌ عليكم» جواب داد و از بيان عبارت‌هاي ديگر مثل «سلام از ماست» جلوگيري كنيم. همچنين سلام كردن مستحب و جواب سلام دادن واجب است.

«وَصُحْبَةَ الْكِرامِ»
خدايا توفيق بده در ماه رمضان با افراد كريم و عالم و دانا و متدين همنشين شوم. خدايا توفيق بده كه با نيكان رفيق شوم. كاري كنيد كه رفيقتان يك درجه از شما جلوتر باشد. يكي از رموز موفقيت من در زندگي اختيار كردن رفيق خوب بوده است.

«بِطَوْلِكَ» يعني به حق انعامت. چه قدر تو به ما نعمت دادي. به حق نعمت‌هايي كه به ما دادي اين دعاها را درباره ما مستجاب كن، «يا مَلْجَاَ الاْمِلينَ» اي كسي كه پناه آرزومنداني.

کانال انجمن گفتگوی قرآنی( https://telegram.me/askquranir)


برای ارسال اولین نظر کلیک کنید