لحظه  بروز رسانی 
تاپدم
تاپدم

کتاب ویلت اثر شارلوت برونته شارلوت برونته این

کتاب ویلت اثر شارلوت برونته شارلوت برونته این

کتاب ویلت اثر شارلوت برونته

شارلوت برونته این رمان را در سال 1853 منتشر کرد، ویلت آخرین اثر این نویسنده است بیانگر تنهایی انسان‌ها و مقاومت آنها در برابر این تنهایی است.

او در ویلت کشمکشی درونی بین سرخوردگی اجتماعی و آرمان‌های فردی را به نمایش می‌گذارد. رمان روایتی است از مشکلات یک خانواده. لوسی، راوی و قهرمان داستان است، سفر او به شهری که ساخته ذهن نویسنده است، به محور داستان تبدیل می‌شود. لوسی در این داستان سفری را به شهر «ویلت» آغاز می‌کند تا در آنجا به تدریس بپردازد؛ شهری که در آن لوسی با فرهنگ و آدابی متفاوت روبه‌رو می‌شود. گرچه در این شهر به مردی علاقه‌مند می‌شود، اما به دلیل تفاوت‌های فرهنگی و فشارهای اجتماعی در مسیر ازدواج با او دچار مشکلاتی می‌شود ... .

نویسنده در این اثر همچون دیگر رمان مطرحش، «جین ایر»، از تجربیات شخصی‌اش استفاده می‌کند و تنهایی‌های زنی را ترسیم می‌کند که هر چند جسور و ماجراجوست، اما نمی‌تواند آن طور که می‌خواهد زندگی کند. در توضیح این کتاب آمده است: «ويلت، آخرين و پخته‌ترين اثر شارلوت برونته، رمانی است «اصيل» و نمونه كلاسيكی از آنچه در نقد ادبی به «آشنايی‌زدايی» معروف است.

قهرمان داستان دختری است بی‌چيز اما جسور كه زندگي كسالت‌بار را بر نمی‌تابد و با اعتقاد كامل به فضيلت‌های اخلاقی به كام اجتماع می‌رود. ويلت روايت رنج و تلاش است برای ايفای وظيفه، گريز از بطالت‌های روزمره، و جستجوی عشق، و نيز كشاكش آدمی با سرنوشت ناشناخته. شارلوت برونته ما را به سفری می برد برای كشف زوايای پنهان خيال و انديشه زنانه.

کافه کتاب تاپدم
http://topdem.ir

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
تاپدم
تاپدم

کتاب قربانی اثر جویس کرول اوتس جویس کرول

کتاب قربانی اثر جویس کرول اوتس جویس کرول

کتاب قربانی اثر جویس کرول اوتس

جویس کرول اوتس، نویسنده‎ای است که کتاب‌هایش بارها در فهرست پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز قرار گرفته‌اند. او این بار دست به نگارش رمانی زده است که تأثیر غم‌انگیز خشونت جنسی، نژادپرستی، بی‌رحمی و قدرت را بر زندگی آدم‌های بی‌گناه به تصویر می‌کشد. کتاب قربانی بر اساس پرونده‌ای واقعی نوشته شده و سعی دارد به جنبه‌های متفاوت آن معنا ببخشد.

نیویورک پست می‌نویسد «قربانی را باید در میان بهترین کارهای این نویسنده جای داد. روایت او با حوصله و به تدریج، آجر به آجر داستان را بنا می‌کند و زمینه اجتماعی ماجرا را برای خواننده‍‌اش روشن می‌کند. قربانی هجونامه‌ای است بر روابط میان نژادها.»ادنتا فرای زن میانسال سیاهپوستی است که پریشان‌احوال خیابان‌ها را در جست‌وجوی دختر چهارده‌ساله‌اش می‌گردد؛ دختری که روز بعد وقتی دست‌وپابسته در زیر زمین یک کارخانه متروکه پیدا می‌شود، ادعا می‌کند مورد تعرض گروهی قرار گرفته است که یکی از متعرضان، نشان پلیس داشته است. پس از این ادعا، با ورود یک کشیش معروف برای حمایت از دختر و تلاشش برای احقاق حقوق سیاه‌پوستان، داستان شکل دیگر‌ی به خود می‌گیرد. این کشیش هم سیاه‌پوست است و برادرش هم یک وکیل دعاوی معروف است که حمایت و دفاع از دختر مورد نظر را به عهده می‌گیرند.

داستان قربانی به پرونده‌ای حل نشده در نیویورک دهه 90 می‌پردازد و در هر فصل از کتاب ماجرا از دید یکی از شخصیت‌های داستان روایت می‌شود.

کافه کتاب تاپدم
http://topdem.ir

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
تاپدم
تاپدم

کتاب تمرین پنج ‌انگشت اثر پیتر شفر تمرین

کتاب تمرین پنج ‌انگشت اثر پیتر شفر تمرین

کتاب تمرین پنج ‌انگشت اثر پیتر شفر

تمرین پنج ‌انگشت روایت درگیری پنج شخصیت است که در طول داستان، هویت و خواسته‌های خویش را به تدریج به مخاطب نشان می‌دهند.

کتاب عنوانی نمادین دارد و به تمرینی اشاره می‌کند که پیانیست‌ها با پنج‌ انگشت دست، برای نواختن پیانو انجام می‌دهند. نمایشنامه تمرین پنج ‌انگشت از جایی آغاز می‌شود که خانم و آقای هرینگتون به همراه دو فرزند خود برای گذراندن تعطیلات، به خانه ییلاقی‌شان می‌روند. ورود والتر، پسر جوان آلمانی، به این خانه سرآغاز ماجراهای داستان است.
تمرین پنج انگشت برای اهالی هنر موسیقی تداعی‌کننده تمرینات مقدماتی پیانو است. در این نمایشنامه اتفاقات حول معلم سرخانه تازه‌واردی است که دست بر قضا پیانیست ماهری نیز هست.

کافه کتاب تاپدم
http://topdem.ir

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
تاپدم
تاپدم

کتاب کالیگولا اثر آلبر کامو آلبر کامو نمایشنامه

کتاب کالیگولا اثر آلبر کامو آلبر کامو نمایشنامه

کتاب کالیگولا اثر آلبر کامو

آلبر کامو نمایشنامه کالیگولا را در سال ۱۹۴۳ به چاپ رسانید. او این نمایش‌نامه را تا اواخر دهه پنجاه بارها بازنویسی و ویرایش کرد.

او در این نمایشنامه‌ سعی دارد تا فردی را به تصویر بکشد که پوچ انگاری باعث شده تا به نظر دیگران هیچ قید و شرطی برایش مهم نباشد، او کشتن انسان‌ها را یک شاخه از هنر می‌داند. در هر جای نمایش‌نامه که کالیگولا به سمت کشتن فردی پیش می‌رود، مقدمات این کار را بصورت هنرمندانه‌ای از قبل تنظیم می‌نماید.
آزادی چیزی است که کالیگولا به دنبال آن است، آزادی و برابری همه انسان‌ها و زمانی که می‌فهمد که این هدف دست نیافتنی است (همانند دست نیافتنی بودن ماه) تنها راه آزادی را در مردن می‌داند، چه برای خودش و چه برای اطرافیانش. او جنایات زیادی را انجام می‌دهد، اما هیچ جنگی در دوران حکومتش اتفاق نمی‌افتد، همچنین هیچ اقدامی را برای جلوگیری از توطئه‌های اطرافیانش انجام نمی‌دهد چون مرگ را آزادی خود می‌داند.

قسمت های زیبایی از کتاب:

باید به شدت کوبید وقتی که نمی‌توان مجاب کرد .

برای سناتور نمودن شخص یک روز و برای تبدیل نمودن او به یک کارگر ده سال وقت لازم است .

دوست داشتن یک موجود در این است که پیر شدن با او را بپذیریم.


کافه کتاب تاپدم
http://topdem.ir

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
تاپدم
تاپدم

کتاب شفای زندگی اثر لوئیز هی کتاب شفای

کتاب شفای زندگی اثر لوئیز هی کتاب شفای

کتاب شفای زندگی اثر لوئیز هی

کتاب شفای زندگی نوشته‌ لوئیز هی یکی از نویسندگان، سخنوران و درمان‌گران تأثیرگذار در دنیا و برگردان گیتی خوشدل یکی از مترجمان خبره در زمینه‌ روانشناسی و خودشناسی است.

این کتاب در زمینه‌ خودسازی، تحول جسم و جان و ذهن و همین‌طور پزشکی ‌کلی‌نگر در سراسر دنیا بسیار معروف است. شفای زندگی در چهار بخش و شانزده فصل تدوین شده است.

نویسنده در بخش اول پیش از شروع، با ارائه‌ پیشنهاداتی به خوانندگان درباره‌ چگونه مطالعه‌کردن این کتاب، معرفی نکات و نگاه کلی خود مقدمه‌چینی می‌کند. بخش دوم با عنوان «جلسه‌ای با لوییز» در هشت فصل ریشه‌های فکری و مشکلات را معرفی می‌کند و قدم‌به‌قدم گام‌های آگاهی را با مثال‌هایی ملموس از زندگی پیش می‌برد. «مشکل چیست؟»، «مشکل از کجا پدید می‌آید؟»، «آیا حقیقت دارد؟»، «حالا چه‌کار می‌کنیم؟» و... از عناوین اصلی این بخش هستند. سومین بخش از این کتاب با عنوان «به‌کاربردن این آرمان‌ها» در شش فصل و دو پیوست، برای ایجاد تغییر و تحول در هر یک از موضوعات موردتوجه و چالش‌برانگیز آدم‌ها مثل روابط، کار، موفقیت، ثروت و جسم پیشنهاداتی ارائه کرده است. لوئیز هی در فصل پانزدهم این کتاب در یک جدول مفصل، به هریک از بیماری‌ها اشاره کرده و علل احتمالی پدیدآمدن آن‌ها و همین‌طور الگوی ذهنی جایگزین را معرفی می‌کند. لازم به توضیح است این فصل درواقع حاوی مطالب کتاب دیگری از لوئیز هی به نام «شفای تن» است. نویسنده در بخش چهارم از این کتاب، داستان زندگی‌اش را روایت می‌کند.

لوئیز هی با این جمله، کتاب را به خوانندگان خود تقدیم می‌کند: «امیدوارم این هدیه، یاری‌تان کند تا آن جایگاه درونی را که خانه‌ حرمت و عشق خالص و پذیرش خود است، بیابید.»


کافه کتاب تاپدم
http://topdem.ir

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
تاپدم
تاپدم

کتاب خورشید نیمه شب اثر یو نسبو در

کتاب خورشید نیمه شب اثر یو نسبو در

کتاب خورشید نیمه شب اثر یو نسبو

در کتاب خورشید نیمه ‌شب، یون، شخصیت اصلی داستان در حال فرار است. او به فیشرمن، بزرگ‌ترین جنایتکار اسلو، خیانت کرده است. در مسیر فرار، گذارش به شهری کوهستانی در گوشه دورافتاده‌ای از نروژ می‌افتد؛ شهری که آن‌قدر به قطب نزدیک است که خورشید هیچ‌گاه در آن غروب نمی‌کند. یون که امیدوار است بتواند در این شهر پنهان شود، به خانه لیا و پسرش کنوت پناه می‌برد. لیا اسلحه‌ای برایش دست‌وپا می‌کند. اما خورشید نیمه‌شب کم‌کم دارد یون را به مرز جنون می‌کشاند. در این حین دارودسته فیشرمن هم نزدیک و نزدیک‌تر می‌شوند...

در قسمتی از این رمان می‌خوانیم:

آب دهانش را قورت داد. مکث کرد و من متوجه شدم این چیزی نیست که به همه گفته باشد. شاید به هیچ‌کس نگفته. من به او اولین و بهترین فرصت را دادم تا این ها را بعد از کفن و دفن به زبان بیاورد.

ادامه داد: «بعد به دیدن بزرگ خاندان الیاسن رفتیم. پدر هوگو و پدر من مردای بانفوذ این روستا هستن، هرکدوم به نوعی. الیاسن پیر برای مردم توی دریا کار گیر میاره، پدر من هم بهشون کلام خدا رو یاد می‌ده و روح آزرده‌شون رو آروم می‌کنه. پدر می‌گفت اگر الیاسن با ازدواج ما موافقت نمی‌کرد، خودش می‌تونست یه نفر از جمعشون رو متقاعد کنه بیاد شهادت بده که اون شب یه چیزایی دیده و شنیده. الیاسن پیر در جواب گفته بود که نیازی به تهدید پدر نبود و ما به هم می‌آیم و شاید من بتونم هوگو رو سر به راه کنم. وقتی هر دو این تصمیم رو گرفتن، طبیعی بود که همون چیزی اتفاق بیفته که اونا می‌خواستن.»

گفتم: «چطور...»، اما یک جیغ دیگر حرفم را قطع کرد. این بار پرنده نبود. کنوت بود.


کافه کتاب تاپدم
http://topdem.ir

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
تاپدم
تاپدم

کتاب خون بر برف اثر یو نسبو خون

کتاب خون بر برف اثر یو نسبو خون

کتاب خون بر برف اثر یو نسبو

خون بر برف را یو نسبو، نویسنده نروژی، در سال 2015 به رشته تحریر درآورد.

منتقدان همواره آثار وی را تحسین کرده‌اند و بسیاری وی را یکی از بهترین رمان‌نویسان ژانر پلیسی-‌‌جنایی حال حاضر دنیا می‌دانند. تا به حال بیش از بیست‎میلیون نسخه از آثار او در سراسر جهان به فروش رسیده است.

خون بر برف روایت آدم‌کش دل‌رحمی به نام اولاف است که مأموریت پیدا می‌کند همسر رئیس خود را بکشد. اولاف که مسحور زیبایی این زن شده است، او را زیر نظر می‌گیرد و متوجه مردی می‌شود که هر روز به خانه زن آمده و او را به باد کتک می‌گیرد. او در عوض کشتن زن، آن مرد را تعقیب می‌کند و... .

در این رمان خون و صحنه‌های نفس‌گیر، پی‌رنگ داستان را به جلو می‌رانند و ما همسفر راوی از‌ همه‌ چیز بریده می‌شویم تا به دنیای زیرزمینی مخوف اُسلو سرک بکشیم و در این راه، درباره عشق و مرگ بیشتر تأمل کنیم.


کافه کتاب تاپدم
http://topdem.ir

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
تاپدم
تاپدم

کتاب پیکر فرهاد اثر عباس معروفی کتاب بسیار

کتاب پیکر فرهاد اثر عباس معروفی کتاب بسیار

کتاب پیکر فرهاد اثر عباس معروفی

کتاب بسیار جالب پیکر فرهاد رمانی نامتعارف، پیچیده و غیرخطی‌‌ است. که راوی داستان در فضایی سورئال و وهم‌گونه به مکالمه‌ای هذیان‌وار با دیگر شخصیت‌های داستان و همچنین روایت رخدادهایی که در زمان‌های مختلف به وقوع پیوسته‌اند می‌پردازد. البته راوی که ظاهراً دختری نقاشی‌شده در جلد یک قلمدان می‌باشد، خود در نهادش از چند زن دیگر در زمان‌های تاریخی مختلف تشکیل شده است؛ از دختر ساسانی، گرفته تا دختری در شصت سال پیش و ... .

نکته مهمی که می‌بایست قبل از مطالعه این کتاب به آن توجه شود، این است که این رمان اقتباسی می‌باشد از رمان مشهور صادق هدایت یعنی بوف کور و شخصیت‌ها و جو و فضای خود را کاملاً از این داستان به عاریت گرفته است. و همچنان‌که مستحضرید در پیکر فرهاد این بار دختر منقوش در قلمدان بوف کور است که جانی دوباره یافته و از دغدغه‌های خود سخن به ‌زبان می‌آورد. در کنار دختر اثیری، مرد جوان راوی بوف‌کور، پیرمرد قوزی با خنده‌های مخوفش، زن و رجاله‌ها به همراه عناصری دیگر چون تابلوی نقاشی، گل نیلوفر، جوی آب، کالسکه، چمدان حاوی جسد قطعه قطعه شده و ... در جای‌جای کتاب مجدداً مورد استفاده قرار می‌گیرند.

قسمت‌های زیبایی از کتاب:

آن‌چه را که می‌بایست از دست می‌دادم، داده بودم، خودم را فنای چشم‌هایی کرده بودم که شاید از پیش هم زندگی مرا زهرآلود کرده بود و انگار به دنیا آمده بودم که در هجران چشم‌هایی سیاه و براق بسوزم. به جست‌وجوی آن چشم‌ها در گردونه‌ای افتادم و تاوانی پرداختم که شاید در توانم نبود.

عاقبت در جایی که اصلاً فکرش را نمی‌کردم، اسیر نگاه‌های وحشی و معصومانه مردی شدم که شاید از پیش او را ندیده بودم.

آن قدر شب‌ها به ستاره‌ها نگاه کردم که شاید او هم به آسمان نگاهی انداخته باشد هر چند گذرا، آن قدر به پرنده‌ها چشم دوختم که شاید از بالای خانه‌اش گذر کرده باشند و آن قدر به نسیم سلام کردم که شاید صدای مرا به گوش او برساند، ولی کمترین اثری از او نیافتم.

کافه کتاب تاپدم
http://topdem.ir

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
تاپدم
تاپدم

کتاب کشتن مرغ مینا اثر هارپر لی هارپر

کتاب کشتن مرغ مینا اثر هارپر لی هارپر

کتاب کشتن مرغ مینا اثر هارپر لی

هارپر لی برای نوشتن رمان کشتن مرغ مینا در سال ۱۹۶۴ میلادی، جایزه پولیتزر را به دست آورد. از زمان اولین انتشار تاکنون، بیش از ۴۰ میلیون نسخه از این کتاب به فروش رفته و به بیش از ۴۰ زبان بین‌المللی ترجمه شده است. تیراژ نخستین چاپ رُمان کشتن مرغ مقلد ۵ هزار نسخه بود. با وجود برخورد با مسائل جدی مانند تجاوز به عنف و نابرابری نژادی، این رمان برای گرما و طنز آن مشهور است.

رمان کشتن مرغ مینا از زبان دختری به نام اسکات فینچ روایت می‌شود که دختر وکیل سفیدپوستی به نام اتیکاس فینچ است که دفاع از جوان سیاه‌پوستی به نام تام رابینسون را که به اتهام ناروای تجاوز به یک دختر سفیدپوست در شهر کوچکی به نام مِیکوم، آلاباما محاکمه می‌شود، به عهده می‌گیرد. مردم این شهر در رمان، مردمی خودپسند و نژادپرست معرفی شده‌اند. اتیکاس فینچ، وکیلی انسان‌دوست، جسور و شجاع و پدری مهربان و دوست‌داشتنی است. او با قدرت و بی‌باکی از عدالت و انسانیت دفاع می‌کند و در مقابل تعصب، نفرت و خشونت نژادی و ریاکاری مردم می‌ایستد. تم اصلی رمان، معصومیت و قربانی‌شدن آن در برابر بی‌عدالتی و تعصب نژادی است و عنوان آن برگرفته از صحنه‌ای است که در آن اتیکاس تفنگ بادی‌ای به‌عنوان هدیه‌ کریسمس برای فرزندانش می‌خرد و از آنها می‌خواهد که به خاطر داشته باشند که هیچ‌گاه به مرغ مینا شلیک نکنند، چون کشتن مرغ مقلد «گناه» است.

قسمت‌های زیبایی از کتاب:

اگه بخوای با کسی تفاهم داشته باشی باید یاد بگیری به همه چیز از نقطه نظر او نگاه کنی ...

آدم‌هایی پیدا می‌شوند که ... که اون‌قدر غصه دنیا را دارند که هیچ‌وقت یاد نمی‌گیرند تو این دنیا چه جور باید زندگی کرد.

هرکس حق داره هر طور می‌خواد فکر کنه و توقع داشته باشه که دیگران هم به عقایدش احترام بگذارند. اما من قبل از این‌که با دیگران زندگی کنم، باید بتونم با خودم زندگی کنم. وجدان آدم تنها چیزیه که نمی‌تونه تابع نظر اکثریت باشه.

اگه کسی به تو لقب بدی داد، لازم نیست بهت بربخوره. این لقب به تو صدمه نمی‌زنه، برعکس نشون می‌ده که خود گوینده از لحاظ اخلاقی چه قدر فقیره.

کافه کتاب تاپدم
http://topdem.ir

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
تاپدم
تاپدم

کتاب نامزدی آقای ایر اثر ژرژ سیمنون ژرژ

کتاب نامزدی آقای ایر اثر ژرژ سیمنون ژرژ

کتاب نامزدی آقای ایر اثر ژرژ سیمنون

ژرژ سیمنون، نویسنده‌ نام‌آشنای داستان‌های پلیسی قرن بیستم است. نامزدی آقای ایر از این نویسنده ماجرای مردی منزوی به نام آقای ایر را روایت می‌کند که همسایه‌هایش از او می‌ترسند. او خیلی پایش را از در خانه بیرون نمی‌گذارد. فقط هفته‌ای یک‌بار به کلوب بولینگ می‌رود، جایی که همه خیال می‌کنند او پلیس است. وقتی زنی در حوالی محل زندگی او به قتل می‌رسد، سرایدار خانه انگشت اتهام را به سوی او نشانه می‌گیرد. از آن به بعد، پلیس چشم از او برنمی‌دارد و هر روز و هر ساعت تعقیبش می‌کند. اما تنها گناه آقای ایر این است که به دختری که نباید، دل بسته است ... .

در پشت جلد کتاب می‌خوانیم:‌

دو بازرس به هم نزدیک شدند تا مانع فرار آقای ایر شوند. آن‌ها هم مثل آقای ایر گردن می‌کشیدند تا انتهای سکو را ببینند. کنجکاو بودند بدانند چه کسی قرار است بیاید. هیچ‌کس نیامد. قطار سوتی کشید. یکی از کارکنان می‌دوید و درهای قطار را می‌بست. آقای ایر هنوز امیدوار بود. دردی که در تمام تنش بود، عصبی‌اش کرده بود. همیشه لحظه‌ رفتن را همین‌طور تصور کرده بود. همیشه فکر می‌کرد که آلیس درست در لحظه‌های آخر در ایستگاه می‌دود و او باید کمکش کند تا در لحظه‌ای که قطار شروع به حرکت می‌کند، بپرد روی پله‌های قطار. پا به زمین می‌کوبید، ابروهایش را در هم کشیده بود و لبخند می‌زد، درحالی‌که اشک بی‌قراری در چشمانش حلقه زده بود.

کافه کتاب تاپدم
http://topdem.ir

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید