ذی طوی
ذی طوی

ولادت حضرت معصومه س كمتر امام زاده ای به

 لینک

ya-masoome1_58884_293988.jpg
ولادت حضرت معصومه س

كمتر امام زاده ای به اندازه حضرت معصومه ع مورد توجه و سفارش امامان معصوم ع قرار گرفته است. حضرت عبدالعظیم حسنی ع با آن همه عظمت، بیش از یكی دو روایت در موردش وارد نشده است، ولی درباره عظمت و مقامات فاطمه معصومه ع حدود یازده روایت وارد شده است، حتی سالها قبل از ولادت آن حضرت حدود (45 سال قبل) امام صادق ع سخنان بسیار ارزشمندی درباره عظمت و فضیلت آن بانو بیان داشته است كه نشان از اوج عظمت و فضیلت آن حضرت دارد.
كریمه اهل بیت ع
امام باقر ع به آن حضرت نسبت كریمه اهل بیت بودن داده است. از مرحوم آیت اللّه العظمی سیدمحمود مرعشی نقل شده است كه بسیار علاقمند بودم كه به طریقی محل قبر شریف جده ام حضرت زهرا ع را بیابم. برای این مقصود، ختم مجربی انتخاب كرده و چهل شب به آن مداومت كردم، تا شاید با این طریق، از محل مرقد شریف حضرت زهرا ع، آگاه گردم. شب چهلم بعد از انجام ختم و توسل فراوان به بستر خواب رفتم. در عالم خواب به محضر امام باقر ع یا امام صادق ع رسیدم، امام فرمود: «عَلَیكَ بِكَریمَةِ اهلِ البَیتِ؛ تصور كردم كه منظور امام ع از این جمله، حضرت زهرا ع است. عرض كردم: آری قربانت گردم، من نیز ختم را برای همین گرفتم كه محل شریف قبر حضرت را دقیق تر بدانم و زیارتش كنم. امام ع فرمود: منظور من، قبر شریف حضرت معصومه ع در قم است. و خداوند قبر حضرت معصومه ع را تجلیگاه قبر شریف حضرت زهرا ع قرار داده و شكوه و عظمت مرقد حضرت زهرا ع را در قبر حضرت معصومه ع متجلی كرده است.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ذی طوی
ذی طوی

عوامل ابتلا به لقمه حرام (در غیر معاملات)

 لینک

halal%206%20.jpg
عوامل ابتلا به لقمه حرام (در غیر معاملات)

كم كاری
كم كاری و اتلاف وقت و فرصت سوزی، یكی از آفات مشاغل در كشورمان است. این آفت زیانی متوجه اقتصاد كشور و افراد ذی نفع می كند.
كم فروشی
قرآن مجید در سوره مطففین به كم فروشان می فرماید: (وَیْلٌ لِلْمُطَفِّفینَ)؛ وای بر كم فروشان!
رشوه
جایگاه رشوه در اسلام به حدی است كه رسول خدا ص : رشوه دهنده و رشوه گیرنده و واسطه بین دهنده و گیرنده را لعن و نفرین می كند: «لَعَنَ اللَّهُ الرَّاشِیَ وَ الْمُرْتَشِیَ وَ الْمَاشِیَ بَیْنَهُمَا؛ خدا لعنت كند رشوه دهنده و رشوه گیرنده و واسطه بین آنها را.
توجه نكردن به بیت المال : زندگی در اجتماع و داد و ستد با مردم، انسان را ناگزیر از تصرف در بیت المال می كند. مكانهای عمومی، پاركها، وسایل نقلیه عمومی، مساجد، مدارس و ... همه با بیت المال ساخته شده اند. هر گونه استفاده غیر‏مجاز از بیت المال سبب داخل شدن مال حرام در زندگی انسان می شود؛ چرا كه هر گونه ضرر و زیان به بیت المال سبب می شود ارزش آن شیء كم شود و انسان در قبال آن ضرر و زیان، بدهكار شود.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ذی طوی
ذی طوی

برخی از عوامل ابتلاء به درآمد حرام الف

 لینک

taam3_41389.jpg
برخی از عوامل ابتلاء به درآمد حرام

الف. غش در معامله
غِشّ در لغت به معنای خیانت، نیرنگ، ناراستی و تقلّب است.و در معامله، یعنی از مخفی كردن عیب چیزی و فروختن آن به اسم صحیح و سالم.
ب. كم‌فروشی
خداوند آسمان را برافراشت و میزان و حساب [در همه چیز] گذاشت، تاشما در وزن و حساب تعدی و طغیان نكنید.
وای بر كم‌فروشان!‌ آنها كه به هنگام کیل و وزن کردن [در زمان خرید]، حق خود را به‏طور كامل می‌گیرند،‌ و به هنگام کیل و وزن کردن [در زمان فروش] كم می‌گذارند. آیا آنها گمان نمی‌كنند كه در روز عظیمی (روز رستاخیز در دادگاه عدل خدا) برانگیخته خواهند شد؟
ج. احتكار
«مال اندوزی» یك بلای اجتماعی است و بدتر از آن «حرص» است و بدتر از آن «احتكار» و پنهان كردن اجناس مورد نیاز مردم؛ چرا كه محتكر برای گردآوری مبلغ بیش‌تری از مال دنیا،‌ مشكلات بسیاری را برای جامعه فراهم می‌كند.
امیر المؤمنین ع می‌فرماید: احتكاركننده از نعمت های الهی كه قسمت خودش بوده،‌ محروم است.
د. دروغ
مؤمن به هر خصلتی ممكن است خو بگیرد، و در باطن وی باشد، جز خیانت و دروغ.
از امام صادق ع سوال شد : ممكن است شخص مؤمن بخیل باشد؟‌ فرمود: بله. گفتم: ممكن است شخص مؤمن ترسو باشد؟ فرمود: بله. گفتم: امكان دارد شخص مؤمن دروغ بگوید؟ فرمود: نه و جفا کننده نیست سپس فرمود: مؤمن [ممکن است] بر هر طبیعتی خو بگیرد مگر خیانت و دروغ.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ذی طوی
ذی طوی

بصیرت آفرینی در سخن و سیره امام صادق(ع) جریان

 لینک

13950509_293826.jpg
بصیرت آفرینی در سخن و سیره امام صادق(ع)

جریان یافتن نحله های فرهنگی و مکاتب فکری از یک سو و وزیدن نسیم رحمت اختلافات سیاسی و کشمکش های بنی امیه و بنی العباس از دیگر سو، امام صادق(ع) را به عرصه بصیرت آفرینی و مجاهدت در تبیین اسلام ناب دعوت کرد تا مکتب تشیع را از گزند تندباد حوادثِ روزگار نجات دهد. امام صادق (ع) در ظلمت بحرانها و آشوب ها، دنیاى شیعه را به فروغ بصیرت آفرین خویش روشن کرد.

تغذیه فکری یاران
امام صادق(ع) کار فکری را که در حقیقت بریدن شاهرگ دستگاه خلافت بود در سرلوحه دفتر بصیرت آفرینی خویش قرار داد و با گستردن سفره دانش الهی خویش در مسجد النبی، دانشگاهی اسلامی را تأسیس کرد که در آن، انواع و اقسام دانش های طبیعی و ماوراء طبیعیِ مورد نیاز جامعه اسلامی وجود داشت.
حضرت در آن دانشگاه، نه تنها دوستان و پیروان خود را تغذیه و آنان را در برابر دشمنان فکری ، مسلّح کرد که دیگران را نیز در حدّ ظرفیّت و لیاقتشان بهره مند ساخت.
الف) تبیین جایگاه والای امامت
فصل اول از دفتر بصیرت آفرینی امام صادق(علیه السلام) با موضوع «تبیین و تبلیغ جایگاه امامت» آغاز می شود. امام با تلاشهای خود، امامت را در باور شیعی از فروع به اصول دین آوردند. امام خویشتن را به عنوان صاحب حق واقعی ولایت و امامت به مردم معرفی می نماید و به طور مستقیم و صریح، حکام زمان را طاغوت به شمار می آورد و آنها را نفی می کند.

ب) تحریم همکاری با دستگاه خلافت
فصل دوم از دفتر بصیرت آفرینی امام صادق(ع)، تحریم همکاری با دستگاه خلافت و سیستمهای وابسته به آن است. امام(ع) همکاری با این گونه سیستم ها را به شدّت تحریم می کردند و درآمد حاصل از همکاری با آنان را «سُحت» و حرام شمرده و در اهمیت عدم همکاری با نظامهای طاغوتی میفرمود: در ساخت مسجدی هم به آنان کمک نکن.

ج) تبیین بی نصیبی خلفا از دانش دین، امام صادق(ع) میفرمود: ما کسانی هستیم که خداوند، فرمانبری از آنان را فرض و لازم ساخته است و شما از کسی تبعیت می کنید که مردم به علتِ جهالتِ او نزد خدا معذور نیستند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ذی طوی
ذی طوی

تنهایی امام صادق (ع) با تمام

 لینک

s_imam_sadeq3_51891.jpg
تنهایی امام صادق (ع)

با تمام روشنگریهایی كه حضرت صادق(ع) درباره امامت داشت، با این حال مردم آنچنان كه باید، دور آن حضرت را نگرفتند و غاصبان بنی عباس مقام امامت و حكومتی آن حضرت را غصب كردند، شخصی از منشیان و كاتبان دستگاه بنی امیّه نزد آن حضرت رفت بر امام صادق(ع) وارد شد، سلام كرد و نشست وگفت: فدایت شوم! من در دفتر این قوم (بنی امیّه) بودم و به مال زیادی دست یافته ام. حضرت فرمود: اگر بنی امیّه نمی یافتند كسانی را كه منشی و كاتب آنان باشند، و مالیّات برای آنان جمع كنند و به نفع آنها بجنگند و در جماعات آنان حضور یابند، توان نداشتند حق ما را غصب كنند. اگر مردم آنها را به حال خودشان رها نمی كردند، چیزی جز آنچه (درآمد شخصی و رزق آنان بود كه) به دست آنها می رسید، نداشتند.
عرض كرد: راه چاره ای دارم؟ فرمود: كسانی را كه می شناسی، مال را به آنها برگردانی، و اگر نمی شناسی، از طرف صاحبانشان صدقه بده! این روایت می رساند كه عامل به فعلیّت نرسیدن حكومت امامان و غصب آنان در واقع مردمانی بودند كه دور بنی امیّه و بنی عباس را گرفتند و از آنها حمایت كردند.
نبود یاران : شخصی به حضرت صادق(ع) اعتراض كرد كه چرا برای گرفتن حق امامت و حكومت خود قیام نمی كنید؟ حضرت فرمود: اگر به تعداد این میشها شیعه (واقعی) داشتم، جا نداشت خانه نشین شوم و قیام نكنم.
پی نوشت:
1) بحار الانوار، ج‏47، ص‏138؛ 2) اصول كافی، ج‏2، ص‏243، ح 4

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ذی طوی
ذی طوی

جزاى امتناع از خدمت به خلق 1. فقدان ایمان

 لینک

152_66464.jpg
جزاى امتناع از خدمت به خلق

1. فقدان ایمان كامل
امام صادق ع فرمود: «اى رفاعه! به خدا و محمد و على علیهماالسلام ایمان نیاورده است كسى كه هر گاه برادر مؤمن او براى رفع حاجتى نزد وى بیاید، با چهره باز با او برخورد نكند. اگر بتواند خود حاجت او را برآورد، باید در این باره به سرعت اقدام كند واگر نمى تواند نزد دیگران برود تا حاجت او را برآورده سازد و اگر كسى غیر از این باشد كه برایت وصفت كردم، هیچ گونه ولایت و رابطه اى بین ما و او نیست.

2. رفتن به جهنّم
قرآن كریم : آنجا كه به جهنمی ها گفته مى شود: چرا وارد جهنم شدید؟ در جواب مى گویند : ما از نمازگزاران نبودیم و فقرا را طعام ندادیم. و در سوره فجر و ماعون به این امر اشاره شده است. که دیگران را وادار نكرده‌اند كه به فقرا اطعام كنند.
«وَ لا تَحَاضُّونَ عَلى طَعامِ الْمِسْكین ؛ و یکدیگر را بر اطعام مستمندان تشویق نمی‌کنید. و«وَ لا یَحُضُّ عَلى طَعامِ الْمِسْكینِ ؛ «و دیگران را به اطعام مسکین تشویق نمی‌کند.

3. فقدان دین
پیامبر اكرم ص فرمود: كسى كه در هر صبح گاه به امور مسلمین همت نگمارد و در اندیشه كارهاى آنان نباشد از آنها نیست و كسى كه بشنود و مردى فریاد مى زند و از مسلمانان كمك مى طلبد و به او كمك نكند مسلمان نیست.

4. خوارى دنیا و آخرت
امام صادق علیه السلام فرمود: هر مؤمنى كه برادر دینى خود را یارى ندهد و او را خوار سازد با اینكه قدرت یاری او را دارد، خداوند او را در دنیا و آخرت خوار كند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ذی طوی
ذی طوی

پاداشهای خدمت به مردم‏ 1. برتر از ده طواف،

 لینک

%D8%B9%DA%A9%D8%B3-%D9%86%D9%88%D8%B4%D8
پاداشهای خدمت به مردم‏

1. برتر از ده طواف، امام صادق ع :هر كس حاجتی برای برادر مؤمنش برآورده كند، خداوند برای او [ثواب ] طوافی و طوافی و طوافی می نویسد. [حضرت همین طور شمرد] تا به ده طواف رسید.
2. برآورده شدن صدهزار حاجت ، كسى كه یكى از خواسته هاى برادر مؤمنش را برآوردف خداوند در روز قیامت، صد هزار خواسته او را برمى آورد كه نخستین آنها بهشت است.
3. برتر از هزار بنده آزاد كردن ، حضرت صادق ع : روا ساختن حاجت مؤمن، از آزاد ساختن هزار بنده و باركردن هزار اسب در راه خدا (فرستادن به جهاد) بهتر است.
4. عبادت دهر،امام صادق ع: كسى كه حاجت برادر دینى خود را برآورد، مانند كسى كه همه عمر، خدا را عبادت كرده باشد.
5. برطرف شدن گرفتارى، رسول خدا ص : به راستى خداوند، مؤمن را تا زمانى كه برادر مؤمن خود را یارى رساند، یارى مى كند و كسى كه یک گرفتارى از گرفتاریهای برادر مؤمنش را در دنیا بر طرف كند، خداوند هفتاد گرفتارى، از گرفتاریهاى آخرت او را برطرف مى كند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ذی طوی
ذی طوی

غضب شعبه‏ ای از جنون خداوند قوایی را درون

 لینک

44_293716.jpg
غضب شعبه‏ ای از جنون

خداوند قوایی را درون انسان به ودیعه نهاده است تا به پشتوانه آن به كمال و تعالی دست یابد. یكی از این قوای درونی «قوه غضبیه» است. افراط و تفریط در این قوه می‌تواند سبب هلاكت انسان گردد و استفاده به موقع و به اندازه از آن، سبب رشد و تعالی...
الف. آثار دنیوی
آثار دنیایی غضب را از دو جنبه بررسی می‌كنیم:
1. آثار فردی
اولین كسی كه از خشم و غضب آسیب می‌بیند، خود فرد غضبناك است؛ گرچه ظاهراً شخصی غضبناك مسلّط بر دیگران قلمداد می ‌شود و دیگران از آسیب وی در امان نیستند. امام علی ع می‏فرماید: اثر غضب و كینه و حسد در ابتدا به خود شخص برمی‌گردد.
آسیبهای جسمی
علائم حیاتی انسان عبارت است از: درجه حرارت بدن، نبض، تنفس و فشار خون. هر كدام میزان مشخصی دارند و بالا و پایین رفتن این میزان نشانه عدم سلامت جسمی است. در غضب تمام این علائم دچار نوسان می‌شود.
آسیبهای روحی: اطاعت از غضب موجب رنج و آزردگی خاطر انسان است.
امام علی ع می‏فرماید : غضب آتش افروخته‌ای است. كسی كه كظم غیض نماید، آن را خاموش كرده است و كسی كه آن را رها كند، خودش اوّلین آتش گرفته با آن است.
عدم كنترل رفتار و گفتار
خشم و غضب عقلها را زائل می‌كند و [انسان] را از راه درست دور می‌نماید. همچنین عاملی برای دوری از ادب است. امام علی ع : آثار این بی‌ادبی در زبان و اعضا ظاهر می‌شود؛ مانند: فحش و ناسزا،‌ بدگویی، تحقیر دیگران، تهمت زدن، آزار و اذیت بدنی دیگران و... .

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ذی طوی
ذی طوی

غضب شعبه‏ ای از جنون آثار اجتماعی انسان

 لینک

22_293714.jpg
غضب شعبه‏ ای از جنون

آثار اجتماعی
انسان موجودی اجتماعی است، افعال و اقوال او در اطرافیانش تأثیر می‌گذارد. همواره افراد جامعه از انسان دور می شوند و یا عده‌ای جذب انسان می شوند. یكی از این عوامل دفع کننده دیگران، خشم و غضب بی‌جاست كه موجب سردی روابط انسان با دیگران می‌شود.
پراكنده‌ شدن دوستان
در تعاملات غضبناك، خبری از صمیمیت و مهربانی نیست و وقتی رشته محبت گسسته شود،‌ دوستان پراكنده می‌شوند. حتی خداوند متعال به پیامبر می‌فرماید: اگر تند‏خو و سخت دل بودی قطعاً از اطراف تو پراكنده می‌شدند.

مورد تمسخر واقع شدن
فرد عاقل و مؤمن همواره باید طوری رفتار كند كه این بهانه را به دست آنها ندهد. در هنگام خشم و غضب، علاوه بر اینكه سیرت انسان زشت می‌گردد، صورت ظاهری او نیز نازیبا می‌شود و همین حالات ممكن است وسیله‌ای برای استهزاء وی و شادی دشمنان گردد.
امام علی ع می‏فرماید : چه بد همنشینی است غضب. معایب را آشكار، شر را نزدیك و خیر را دور می‌كند.
حضرت ابا عبد‏الله ع : هر كس غضب خود را كنترل كند خداوند زشتیهایش را می‌پوشاند.

رفتارهای خشن اجتماعی
درپرونده‌های جنایی، عامل اصلی برای ارتكاب جرم و جنایت، خشم و عصبانیت است. حضرت علی ع : كسی كه غضب و شهوتش بر او غلبه كند، هم‌رتبه حیوانات است. انسان غضبناك در جایگاه و زمره حیوانات قرار دارد. بی‌عقلی و درنده‌خویی از ویژگیهای حیوانات است. این دو صفت سرمنشأ بسیاری از مصیبتهای اجتماعی مانند: قتل، قطع عضو، تجاوز به نوامیس مردم، ضرب، جرح، فتنه‌گری و... می‌گردند.

تنزل موقعیت اجتماعی و از دست رفتن فرصت ها
هر شخصی در جامعه از جایگاه و وجاهت خاص خود برخوردار است. به ‏واسطه همین موقعیت اجتماعی، در بین مردم ارزش و منزلت پیدا می‌كند. رفتارهای غیر عاقلانه ناشی از غضب او را از چشم مردم می‌اندازد و دیگران با دیده حقارت به وی می‌نگرند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید