ذی طوی
ذی طوی

غضب شعبه‏ ای از جنون خداوند قوایی را درون

 لینک

111_293717.jpg
غضب شعبه‏ ای از جنون

خداوند قوایی را درون انسان به ودیعه نهاده است تا به پشتوانه آن به كمال و تعالی دست یابد. یكی از این قوای درونی «قوه غضبیه» است. افراط و تفریط در این قوه می‌تواند سبب هلاكت انسان گردد و استفاده به موقع و به اندازه از آن، سبب رشد و تعالی...
الف. آثار دنیوی
آثار دنیایی غضب را از دو جنبه بررسی می‌كنیم:
1. آثار فردی
اولین كسی كه از خشم و غضب آسیب می‌بیند، خود فرد غضبناك است؛ گرچه ظاهراً شخصی غضبناك مسلّط بر دیگران قلمداد می ‌شود و دیگران از آسیب وی در امان نیستند. امام علی ع می‏فرماید: اثر غضب و كینه و حسد در ابتدا به خود شخص برمی‌گردد.
آسیبهای جسمی
علائم حیاتی انسان عبارت است از: درجه حرارت بدن، نبض، تنفس و فشار خون. هر كدام میزان مشخصی دارند و بالا و پایین رفتن این میزان نشانه عدم سلامت جسمی است. در غضب تمام این علائم دچار نوسان می‌شود.
آسیبهای روحی: اطاعت از غضب موجب رنج و آزردگی خاطر انسان است.
امام علی ع می‏فرماید : غضب آتش افروخته‌ای است. كسی كه كظم غیض نماید، آن را خاموش كرده است و كسی كه آن را رها كند، خودش اوّلین آتش گرفته با آن است.
عدم كنترل رفتار و گفتار
خشم و غضب عقلها را زائل می‌كند و [انسان] را از راه درست دور می‌نماید. همچنین عاملی برای دوری از ادب است. امام علی ع : آثار این بی‌ادبی در زبان و اعضا ظاهر می‌شود؛ مانند: فحش و ناسزا،‌ بدگویی، تحقیر دیگران، تهمت زدن، آزار و اذیت بدنی دیگران و... .

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ذی طوی
ذی طوی

منبع عظیم الاهی تمامی انسان ها بامسئله رنج و

 لینک

635821954253322572.jpg
منبع عظیم الاهی

تمامی انسان ها بامسئله رنج و سختی حاصل از مشكلات زندگی مواجه می باشند، خلقت انسان با آن عجین است و آدمی در این دنیا بدون بلا نمی تواند باشد، امیر المؤمنین ع : دنیا سرایی است كه با بلا و سختی پیچیده شده است." و كسی را یارای گریز از آن نیست.
دین برای مقابله با سختی ها و فشارهای زندگی "صبر و نماز" را معرفی میکند.
یكی از اثراتی كه شرائط سخت و موقعیت های ناخوشایند در انسان می گذارد، كاهش توان تحمل انسان است كه نتیجه آن عدم صبوری شخص در برابر سختی هاست. از این رو، چنین فردی نیازمند قدرتی است كه ناتوانی او را جبران كند و توان بردباری وی را تقویت نماید. از جمله این عوامل، صبر و نماز می باشد كه قرآن می فرماید : ای افرادی كه ایمان آورده اید! از صبر و نماز كمك بگیرید! [زیرا خداوند با صابران است.
یکی دیگر از این عوامل تقویت توان روحی، "دعا" می باشد. قرآن میفرماید: هر گاه بندگانم از تو درباره من سؤال كردند، [بگو] من نزدیكم، دعای دعا كننده را به هنگامی كه مرا می خواند، پاسخ می گویم. پس باید دعوت مرا بپذیرند و به من ایمان بیاورند تا هدایت یابند [و به مقصود برسند.
رسول اكرم ص فرمود: خداوند به امت من سه خصلت بخشیده "از آنچه خداوند به امّت من عنایت فرمود و آنها را بدان سبب بر امّتهای دیگر برتری داد، كه فقط به پیامبران عطا فرموده بود:.....هر زمان پیامبری را بر می انگیخت، می فرمود: "هر گاه چیزی كه آن را نمی پسندی تو را غمگین كرد، مرا بخوان تا برای تو اجابت كنم." و این را به امّت من داده كه می فرماید: "مرا بخوانید تا برای شما اجابت كنم...
هر آن كس كه دچار غم و اندوه گردد، اگر خدا را به یاد آورد و او را بخواند، خداوند او را از آن غم نجات می بخشد. با مطالعه آیات به خوبی در می یابیم كه انبیا و رسولان الهی نیز هنگامی كه در شرائط سخت و ناگوار قرا می گرفتند، از دعا و مناجات با خدا برای جبران ضعف توان خود كمك می گرفتند و اساساً از این طریق، یعنی ارتباط با منبع عظیم وحی بوده است كه می توانستند وظیفه سنگین رسالت را به انجام رسانند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ذی طوی
ذی طوی

عوامل رفع حزن و دلتنگی از دیدگاه روایات برای

 لینک

66_293558.jpg
عوامل رفع حزن و دلتنگی از دیدگاه روایات

برای درمان و رفع دلتنگی، كم حوصلگی و حزن و اندوه درونی، دو نوع برخورد و درمان امكان دارد:
گونۀ اول، آن است كه به درمان ظاهری آن پرداخته و با مشغول ساختن خود به تفریحات و كارهای مورد علاقه، حضور در جمع دوستان و آشنایان، و امثال آن، لحظات، دقایق و حتی ساعاتی خود را از آن وضع كسل كننده و دلتنگی نجات دهیم.
گونۀ دوم، این است كه با شناخت دقیق علت این بی‌حالی و دلتنگی، به درمان اساسی و واقعی آن بپردازیم.
الف. استغفار، رسول خدا ص : هر كس زیاد استغفار كند، خداوند گِرِۀ غم های او را بگشاید و از هر تنگنایی بیرونش بَرَد و از آنجا كه گمانش را هم نمی‌برد، روزیش رساند.
ب: دوستی با خدا، حضرت زینب ع در اوج گرفتاریها و مصیبتهای كربلا در پاسخ یزید می‌فرماید : ‌ما رَاَیْتُ اِلَّا جَمِیلَاً؛ ‌من جز زیبایی چیزی ندیدم.
ج. راضی بودن به تقدیر الهی : امام صادق ع : اگر همه چیز بنابر قضا و قدر است؛ پس اندوه چرا ، ‌چه نیكو غم زدایی است توكل كردن به تقدیر الهی
د. برخی ذكرها: ذكر گفتن، به یاد خدا بودن و استعانت طلبیدن از ذات پاك اوست در روایات برای رفع حزن و اندوه، ذكرحوقله ((لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ إلا بِاللهِ)) بسیار سفارش شده است.
هـ . صبر و تحمل ، علی علیه السلام : زمانه دو روز است: روزی با تو و به نفع توست و دیگر روز بر علیه تو. اگر با توباشد سرمست مشو و اگر بر تو باشد [دلگیر و دلتنگ مباش و صبر نما.
و. رفاقت جلسات انس : داشتن دوستان باصفا و اهل معرفت، شادی و برقراری جلسات انس و گفتگوهای صمیمانه با آنان است؛ زیرا صفای زندگی را در همدمی با رفیق نیك می‌توان یافت.
ز . نظافت، امام صادق ع : خداوند زیبایی و آراستگی را دوست دارد و كثیفی و ژولیدگی را دشمن دارد، خداوند دوست دارد ، لباسش را تمیز كند، خود را معطر سازد...
امیرمؤمنان ع : شستن جامه‌ها غم و اندوه را از بین می‌برد.
ح. برخی خوراكی ها ، همچنین خوردن كشمش، روغن زیتون، گلابی ، برای زدودن غم و اندوه سفارش شده است.
ط. گردش در طبیعت
حضرت علی ع : زمین به وسیلۀ باغ های زیبای خود، همگان را به سرور و شادی دعوت می‌كند و با لباس نازك گلبرگها كه بر خود پوشیده است، هر بیننده‌ای را به شگفتی وا‌می‌دارد و با زینت و زیوری كه از گلوبند گلهای گوناگون خود را آراسته است، هر بیننده‌ای را به نشاط و وجد می‌آورد. النَّظَرُ إلَی الْخُضْرَهِ نُشْرَةٌ؛ نگریستن به سبزه‌ها مایۀ شادمانی است.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ذی طوی
ذی طوی

عوامل حزن و اندوه از دیدگاه روایات

 لینک

hozn2_38242.jpg
عوامل حزن و اندوه از دیدگاه روایات

گناه و معصیت ، امام صادق ع : هرگاه گناه مؤمن زیاد باشد و عملی نیز نداشته باشد كه كفاره آنها گردد، خداوند او را به ناراحتی ها و اندوه‌ هایی مبتلا می‌سازد تا به وسیله آن گناهانش را از او بپوشاند و او را بیامرزد.
دلبستگی به دنیا ، امام صادق ع : الرَّغْبَةُ فی الدُّنیا تُورِثُ الْغَمَّ وَالحُزْنَ؛‌ دنیا خواهی غم و اندوه می‌آورد.
كوتاهی در عمل ، علی علیه السلام : «مَنْ قَصَّرَ فی العَمَلِ اُبْتُلِیَ بِالْهَمِّ؛ هر كه در عمل كوتاهی كند به اندوه گرفتار آید.
جزع و فزع، بی‌تابی كردن و صبر و قرار از كف دادن در هجوم مشكلات زندگی ، امیرمؤمنان ع : از بی‌تابی كردن بپرهیز! كه آن امید را قطع می‌كند و عمل را ضعیف می‌گرداند و اندوه به همراه می‌آورد. هر كس اظهار فقر و نداری كند، به فقر مبتلا می‌گردد.
توجه به امكانات دیگران، رسول خدا ص فرمود :‌ كسی كه چشمش به آنچه در دست مردم است امكانات و دارایی ها باشد، اندوهش طولانی و افسوسش پایدار خواهد شد.
شهوت رانی ، رسول گرامی اسلام ص : چه بسا خواهش و لذتی زودگذر كه اندوهی دراز بر جای گذارد. حضرت علی ع فرمود: «‌رُبَّ لَذَّةٍ فِیهَا الْحِمَام؛ چه بسا لذتی كه پیامدش مرگ است.
غضب بی‌جا، امام علی علیه السلام فرمودند:‌ هر كه بر كسی خشم گیرد كه توان آسیب رساندن به او را ندارد، اندوهش طولانی گردد و خود را عذاب دهد.
منفی نگری، امام كاظم علیه السلام می‌فرماید:‌مَنِ اغْتَمَّ كانَ لِلْغَمِّ اَهْلَاً؛‌ آنكه غم خورد، شایستۀ غم و اندوه است.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ذی طوی
ذی طوی
برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ذی طوی
ذی طوی

همسر شایسته و رضامندی هر كس كه دارای همسری

 لینک

%D8%A7%D8%B2%D8%AF%D9%88%D8%A7%D8%AC22.j
همسر شایسته و رضامندی

هر كس كه دارای همسری شایسته باشد و این نعمت الهی را قدر بشناسد انسانی خوشبخت است. پیامبر خدا ص: از سعادت مرد،‌ داشتن همسر صالح است.
1. ایمان و تدین : رسول خدا ص : هر كه با زنی به خاطر زیباییش ازدواج كند دلخواه را در او نبیند و هر كه با زنی به خاطر مال و ثروتش ازدواج كند خداوند او را به همان مال و ثروت واگذارد پس بر شما باد به ازدواج با زنان متدین

2. اصالت و فرهنگ خانوادگی
پیامبر اكرم ص: سؤال شد یا رسول الله! خضراء الدمن چه كسی است؟ فرمودند: زن خوش سیمایی كه در خاندان و خانواده‌ای پست، تولد یافته باشد.

3. كم‌خرج و کم مهریه
از جمله صفات پسندیده همسر صالحه و شایسته انسان، كم‌خرج بودن و رعایت اقتصاد در هر شرایطی از زندگی است.
بهترین زنان شما زنی است كه اگر چیزی به او داده شود سپاسگزاری كند و اگر چیزی به او داده نشود راضی باشد.
بهترین زنان امت من، خوبروترین و كم مهریه‌ترین آنها است یا در نقطه مقابل آن امام صادق ع می‌فرمایند: شومی و ناخجستگی زن، زیاد بودن مهریه‌اش است.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ذی طوی
ذی طوی

مدیریت مصرف؛ رُکن اقتصاد مقاومتی کشور ایران به دلیل

 لینک

11-hekayate-khooban-60-9408-001_293210.j
مدیریت مصرف؛ رُکن اقتصاد مقاومتی

کشور ایران به دلیل مقاومت در برابر نظام استکباری، هدف تهاجم های متعددی، از جمله تحریم های اقتصادی است. (جنگ اقتصادی) راه مبارزه در این میدان حمایت از تولید ملّی و کار و سرمایه ایرانی است. و البته اجتناب از اسراف و تضییع منابع عمومی، مصرف کالاها و محصولات داخلی
امروز عرصة‌ اقتصاد، به‌ خاطر سیاست های خصمانه آمریکا، یک عرصه کارزار است. یک عرصه‌ جنگ است. جنگی از نوع خاص. در این عرصه‌ کارزار، هر کسی بتواند به نفع کشور تلاش کند، جهاد کرده است.
امروز هر کسی بتواند به اقتصاد کشور کمک بکند، یک حرکت جهادی انجام داده است. این جهاد است.
مسئله مدیریت مصرف، یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی است؛ یعنی مصرف متعادل و پرهیز از اسراف و تبذیر. هم دستگاه‌های دولتی، هم دستگاه‌های غیر دولتی، هم آحاد مردم و خانواده‌ها ، این واقعاً جهاد است. امروز پرهیز از اسراف و ملاحظه تعادل در مصرف، بلاشک در مقابل دشمن یک حرکت جهادی است.
خود مردم راه مصرف کالاهای خارجی را ببندند...

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ذی طوی
ذی طوی

آثار و برکات مصرف کالاهای ایرانی 1. حمایت از

 لینک

ef698b976588f0204801e997ac446564.jpg
آثار و برکات مصرف کالاهای ایرانی

1. حمایت از کارگر ایرانی و ایجاد اشتغال
ایجاد اشتغال برای جوانان از جمله آثار مصرف تولیدات داخلی است که ستون فقرات اقتصاد مقاومتی عبارت است از تقویت تولید داخلی. کارگر ارزش پیدا می‌کند. اشتغال، عمومی می‌شود. بیکاری که یک معضلی است در جامعه، به تدریج کم می‌شود و از بین می‌رود.
2. کمک عملی به تولیدات داخلی
مصرف‌کننده‌ باانصاف، مصرف‌کننده‌ باوجدان هم می‏تواند به تولید کشور کمک کند. دنبال اسم و رسم نروند. دنبال بِرَند نروند.دنبال مارک نروند. دنبال مصلحت بروند. مصلحت کشور، مصرف تولید داخلی است. کمک به کارگر ایرانی است.
3. عدم خروج سرمایه ایرانی از کشور
دلبستگی به تولیدات بیگانه و بی‌اعتنایی به تلاش کارگر ایرانی، بیماری و عادت بدی است که پول و ثروت کشور را به جیب کارگر خارجی سرازیر می‌کند.
4. حفظ نظام اسلامی از توطئه‏ های اقتصادی
حفظ عزّت و آبروی ملّت ایران، بزرگ‌ترین معروف است. لذا تردیدی نیست که دشمنان ما پس از ناامیدی از ضربه ‏های نظامی به ایران، می‏ خواهند از راه فشار اقتصادی به نظام جمهوری اسلامی ایران آسیب برسانند. به این دلیل، مصرف تولیدات داخلی موجب می ‏شود نقشه ‏های شوم دشمنان در مقابله با ایران نقش بر آب شود و پایه‏ های نظام اسلامی، بیش از پیش مستحکم‏تر و اقتدار ملی و بین‏ المللی آن افزون‏تر گردد.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ذی طوی
ذی طوی

دلایل وجوب استفاده از کالای ایرانی اصل «نفی سَبیل»

 لینک

635647106255539247.jpg
دلایل وجوب استفاده از کالای ایرانی

اصل «نفی سَبیل»
از مهم‏ترین اصول و قواعد فقهی کاربردی است که در عرصه‌های مختلف روابط داخلی و خارجی مسلمانان، نقشی بنیادین دارد و برگرفته از قرآن است : وَ لَنْ یَجْعَلَ اللَّهُ لِلْكافِرینَ عَلَى الْمُؤْمِنینَ سَبیلاً؛ و خدا هرگز هیچ راه سلطه‏ اى به سود كافران بر ضدّ مؤمنان قرار نداده است.
نفی سَبیل»به معنای نفی تشریعی هرگونه سلطه و استیلای کفار بر مسلمانان است؛ زیرا مسلمانان دارای احترام و عزّت نفس هستند و نباید تن به ذلت کفار و سلطه آنان دهند. زیرا کفار با سلطه اقتصادی دو کار بزرگ انجام می‌دهند:
1. کالاهای تولیدی خود را به مصرف مسلمانان درآورده و بازار خود را پویا نگه می‏دارند و مسلمانان را نیز مصرف‌گرا بار می‌آورند.
2. با ارائه کالاهای غیر اسلامی، زمینه را برای گسترش فرهنگ غیر دینی و غیر اخلاقی فراهم می‌سازند تا به واسطه این کار، دایره سلطه را بیش‏تر و گسترده‌تر سازند.
اصل «وجوب حفظ نظام» یا «حُرمت اختلال نظام»
این دو اصل، حکم مستقل عقلی هستند؛ یعنی هر فعل یا ترک فعلی که موجب اختلال در نظام اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی کشور اسلامی باشد، قبیح و حرام است.
این واژه از اهمّ واجبات عقلی و شرعی خواهد بود. همان طور که امام خمینی (ره) فرمود: مسئلة حفظ نظام جمهوری اسلامی در این عصر و با وضعی که در دنیا مشاهده می‌شود، از اهمّ واجبات عقلی و شرعی است.ایشان در جای دیگری فرمود: حفظ اسلام، جزء فرایضی است که هیچ فریضه‏ ای بالاتر از آن نیست.
در نتیجه بر مبنای قاعده «وجوب حفظ نظام»، مصرف محصولات داخلی و اجتناب از تولیدات خارجی، موجب می ‏شود اساس اسلام و حکومت اسلامی در مواجهه با دشمنان، مصونیت و اقتدار پیدا کند.

برای ارسال اولین نظر کلیک کنید
ذی طوی
ذی طوی
برای ارسال اولین نظر کلیک کنید